1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. BASK: Mezarda Emekliliğe Devam! Emeklilikte Yaşa Takılanlar Kabinenin Gündeminde Yok
BASK: Mezarda Emekliliğe Devam! Emeklilikte Yaşa Takılanlar Kabinenin Gündeminde Yok

BASK: Mezarda Emekliliğe Devam! Emeklilikte Yaşa Takılanlar Kabinenin Gündeminde Yok

Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu BASK tarafından Emeklilikte Yaşa Takılanlar EYT’nin sorunu gündeme getirildi. Mezarda emekliliğe devam edilmesi ETY’nin mağduriyetini arttırıyor.

A+A-

Bilindiği üzere Emeklilikte Yaşa Takılanların sorunu Bedelli Askerlik gibi başarıya henüz ulaşamadı. Henüz diyoruz çünkü mücadele devam edecek etmeli! Son günlerde bazı muhalefet partilerinin sözcüleri tarafından dile getirilen “Emeklilikte yaşa takılanlar” konusunda kısa vadede herhangi bir çalışma ve çözüm yok gibi görünüyor. Son yapılan açıklamalar bu yönde ama umutsuz olmamak da gerekiyor.

11 Eylül 2018 tarihinde toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı devam ederken Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın’ın yaptığı açıklamada EYT’nin ne şimdi ne de gelecekte gündemde olmadığı açıklaması yapılmıştı.

Sözcü Kalın, MHP başta olmak üzere muhalefet partilerinin emeklilikte yaşa takılanlar için Meclise verdiği yasa teklifine hükümetin destek verip vermeyeceğinin sorusuna verdiği yanıt ile konunun yapılan kabine toplantısında gündeme gelmediğini ve şu anda hükümetin gündeminde de bu konunun bulunmadığı yer almıştı.

TBMM’nin açılması ile EYT kanun teklifi gelir, teklif geldiğinde bir bakılır, nedir, ne değildir diye yanıtlamıştı. Özellikle bütçeye ek yük getireceğinden gündeme gelmediğini, bugün de yarın da gündemde olmayacağını belirtmişti.

BASK’ın EYT sorunu ile ilgili açıklaması ise şöyledir: 17 Ağustos 1999 Marmara depremi sonrası insanlar enkaz altında can çekişirken, dönemin Hükumeti ve hükumeti oluşturan partiler, sabahlara kadar süren toplantılarda 25 Ağustos 1999 günü TBMM’nde 4447 sayılı Yasayı çıkardılar. Yasa 8 Eylül 1999 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Emeklilik yaşı kademeli olarak kadınlarda 58’e, erkeklerde ise 60’a çıkarıldı.

Hatta o tarihlerde “Mezarda Emekliliğe Hayır” diye kampanyalar yürütülmüş, karikatürlere konu olmuştu.

O tarihten önce sigortalı olanlardan kadınlar 20 yıl, erkekler ise 25 yıllık sigortalılık süresini tamamladıkları takdirde emekli olmaya hak kazanıyor, ancak emekli olup emeklilik aylığı alabilmek için yaşı beklemek zorunda kalıyor.

4447 sayılı Yasadan önce kadınlar 20 yıl, erkekler 25 yıl, düzenli işi olmayanlar ise 5000 gün prim ödemeleri halinde emekli olabiliyordu. Daha açık bir ifade il, kadınlar 38, erkekler 43 yaşında emekli olabiliyordu.

Emeklilikte yaşa takılanlar” ifadesi, 4447 sayılı yasa çıkmadan önce sigortalılığı başlayan ancak kademeli olarak emeklilik için yaşı beklemek zorunda kalanları ifade ediyor.

O tarihten bu yana konu zaman zaman gündeme geldiyse de, sosyal güvenlik kurumlarının aktüeryal dengelerinin bozulacağı gerekçesiyle talepler dikkate alınmadı.

Yerel seçimler öncesinde bu sorun çözülebilir! Aradan geçen zaman sürecinde, yaşa takılanların sayısının oldukça azaldığı ve 2019 yılı Mart ayında yerel seçimlerin yapılacağı göz önüne alınırsa, iktidar + muhalefet partileri işbirliği ile halli mümkün. Tek sorun ekonomik durumun kısa vadede düzelip düzelmeyeceği veya düzelmeye başlayıp başlamayacağı ve de Sayın Cumhurbaşkanının ikna edilmesi.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler