1. HABERLER

  2. MEMUR HABERLERİ

  3. BASK, TÜİK’in Enflasyon Oranlarını Belirlediği Yerlerin Adreslerini Açıklamasını Talep Etti
BASK, TÜİK’in Enflasyon Oranlarını Belirlediği Yerlerin Adreslerini Açıklamasını Talep Etti

BASK, TÜİK’in Enflasyon Oranlarını Belirlediği Yerlerin Adreslerini Açıklamasını Talep Etti

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından 2018 yılı Ağustos ayı enflasyon rakamlarında % 2.30 puanlık artış olduğunu açıklamasından sonra BASK’ın tepkisi gecikmedi.

A+A-

BASK Genel Başkanı Bayram Zengin Ağustos ayı enflasyon oranının açıklanması nedeniyle yaptığı basın açıklamasında; açıklanan oranın gerçekleri yansıtmadığını ve TÜİK’in aritmetiği siyasallaştırarak TÜFE oranını açıklamasından rahatsız olduklarını, TÜİK’in veri derlediği alışveriş merkezlerinin adreslerinin yayınlanmasını istediklerini belirtti.

Merkez Bankası verilerine göre Ağustos ayında doların % 33 değer kazandığını, akaryakıt ürünlerine % 10 zam yapıldığını, dolar ve akaryakıttaki nefes alışların bile anında fiyatlara yansıtıldığını, çarşı vepazarda fiyatların anormal şekilde yükseldiğini ancak TÜİK’in verileri nasıl bulduğunu anlamakta zorlandıklarını belirten ZENGİN şunları söyledi:

TÜİK tarafından açıklanan rakamlara göre Ağustos ayı tüketici enflasyonu (TÜFE) bir önceki aya göre % 2,30, Aralık ayına göre ise % 12,29 oranında artmıştır denildi.

Açıklanan TÜİK oranları inandırıcı bulmayan Zengin, ekonomik ortamın sakin olduğu Haziran ayında bile enflasyon % 2,60 oranında artmışken, çarşı-pazarda, marketlerde fiyatların el yaktığı, her türlü ürüne zam yapıldığı Ağustos ayında enflasyonun % 2,30 olarak açıklanması TÜİK tarafından aritmetiğin siyasallaştırılmasının yeni bir örneği olduğunu belirtti.

BASK, TÜİK’in veri derlediği adresleri istiyor! BASK, memurlar adına TÜİK’ten, açıkladıkları TÜFE oranına temel teşkil eden fiyatları hangi adreslerden, hangi alışveriş merkezlerinden temin ettiklerini merak ediyor, o adreslerin ve alışveriş merkezlerinin memurlara ve tüm tüketicilere açıklanmasını istedi.

BASK, Araştırma ve Geliştirme Birimi tarafından yapılan araştırmaya göre; TÜİK’in açıkladığı Ağustos  ayı enflasyon oranı, bekar memurlar üzerinden değerlendirildiğinde kayıpların özeti şudur:

12/1 derece ve kadrodaki bir hizmetlinin aylığının, Ağustos ayı enflasyonu ile 65,44 TL’lik kısmı erimiştir.

9/1 derece ve kadrodaki bir memurun sadece Ağustos aylığındaki erime 70,13 TL olmuştur.

7/1 derece ve kadrodaki bir öğretmenin sadece Ağustos aylığındaki erime 79,53 TL olmuştur.

8/3 derece ve kadrodaki bir pratisyen doktorun sadece Ağustos aylığındaki erime 114,69 TL olmuştur.

12/3 derece ve kadrodaki bir hemşirenin sadece Ağustos aylığındaki erime 76,95 TL olmuştur.

1/4 derece ve kadrodaki bir mühendisin (büro) sadece Ağustos aylığındaki erime 121,83 TL olmuştur.

Asgari ücretlilerin Ocak ayında aldıkları 199,06 TL tutarındaki artışın 172,57 TL’si yılın ilk sekiz ayında erimiştir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
1 Yorum
İlgili Haberler