1. HABERLER

  2. SENDİKA

  3. BASK: Yetkili Sendika TÜİK'ten Daha Düşük Enflasyon Hesapladı
BASK: Yetkili Sendika TÜİK'ten Daha Düşük Enflasyon Hesapladı

BASK: Yetkili Sendika TÜİK'ten Daha Düşük Enflasyon Hesapladı

Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonundan genel yetkili sendikanın açılık ve yoksulluk sınırı hesaplamasına tepki. İşte BASK'ın açıklaması.

A+A-

Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu (BASK) memura büyümeden pay ve ikramiye alamayan Memur-Sen enflasyonu düşürmeyi başardığını belirterek açlık ve yoksulluk sınırı açıklamasına tepki gösterdi.

2017 Ağustos’unda Hükumet ile imzaladığı 4. Dönem (2018-2019) toplu sözleşmesinde, kamuoyuna açıkladığı talepleri masada bırakan yetkili sendikanın son hesaplamasında enflasyon oranını bile düşürdüğünü belirten BASK, detaylı açıklama yaptı.

Haziran ayı enflasyon oranını % 2,60 olarak açıklayan TÜİK’e göre, tüketici enflasyonu (TÜFE) Ağustos 2018 döneminde % 2,30 arttığı belirtildi. BASK olarak bu oranın maniple edildiğini, aritmetiğin siyasallaştırıldığını, TÜİK’in bunu sık sık tekrarladığını belirten BASK yetkili sendikaya da tepkili.

2018 Ağustos ayında dolar % 33 değer kazandı, akaryakıt ürünlerine % 10 zam yapıldı. Dolar ve akaryakıttaki en ufak değişim anında fiyatlara yansıtıldı. Ağustos ayı Üretici Fiyat Enflasyonu (ÜFE) % 6,60 olarak açıklanmışken, Ticaret Bakanlığı temel ürün gruplarında normalin üzerinde fiyat artışları gözlemlediklerini, bazı ürün gruplarında da örtülü zam yapıldığı için denetimlere başladıklarını açıkladı.

Öte yandan Merkez Bankası da 2018 yılı sonunda enflasyon beklentisini % 19,60 olarak güncelledi. Türk-İş, açlık ve yoksulluk sınırını 27 Ağustos günü % 4,26 olarak açıkladı. Fakat genel yetkili sendika her nedense dolaylı enflasyon oranı açıkladığı belirtildi.

4 kişilik bir aile için Ağustos ayı açlık sınırı bin 999,82 TL, yoksulluk sınırı için ise 5 bin 625,91 TL açıklandığı belirtildi. Ancak Temmuz ayında açlık sınırını bin 984 TL, yoksulluk sınırını ise 5 bin 542 TL açıklanmıştı. Yani açlık sınırı piyasalarda kıyametin koptuğu Ağustos ayında sadece 14 lira 82 kuruş artmış. Yani artış oranını yüzde değil binde 7,9 hesaplanmış. Yani yoksulluk sınırı Ağustos ayında sadece 83 lira 91 kuruş artmış. Yani % 1,5. BASK bu hesaplamanın neye göre yapıldığını genel yetkili sendika Memur-Sen’e sordu.

Türk-İş’in rakamları ise şöyle: Temmuz ayında açlık sınırı bin 738,37 TL. Yoksulluk sınırı ise 5 bin 662,46 TL. Artış oranı % 4,26 olarak açıklandı. Ağustos ayında ise açlık sınırı bin 812,47 TL, yoksulluk sınırı ise 5 bin 903,80 TL. Artış oranı % 4,26 olarak açıklandı. Açıklamanın tam metni için TIKLAYINIZ.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler