Başka Yere Atanan Memur Oturduğu Lojmanı Boşaltmazsa Ne Olur?

Lojmanda kalan memur, farklı sebeplerden dolayı konuttan ayrılacaksa eğer belli bir süre içerisinde konutu boşaltması gerekmektedir. İşte detaylar!

67033
Daha Fazla Göster

Başka Yere Atanan Memur Oturduğu Lojmanı Boşaltmazsa Ne Olur?

Başka Yere Atanan Memur Oturduğu Lojmanı Boşaltmazsa Ne Olur?
Başka Yere Atanan Memur Oturduğu Lojmanı Boşaltmazsa Ne Olur?

Başka Yere Atanan Memur Oturduğu Lojmanı Boşaltmazsa Ne Olur? Boşaltmayan memur hakkında yaptırım uygulanmaktadır.

Bu konutlarla ilgili olarak yapılan düzenlemelere “Kamu Konutları Kanunu” ve “Kamu Konutları Yönetmeliğinde” ulaşılabilmektedir.

Başka Yere Atanan Memur Oturduğu Lojmanı Boşaltmazsa Ne Olur? Lojmanda ikamet eden memurun konutunu boşaltması için gereken sebepler ise şu şekilde,

  • 5 yıllık oturma süresi sona eren memurun süre bitiminden sonra takip eden 15 gün içinde konutu boşaltması gerekmektedir.
  • Sıra tahsisli konutlarda kalan memurun boşaltacağı konuta yerleşecek başka bir memur olmamasından dolayı, ikamete devam eden memur için ilgili kurum tarafından yazılacak çıkma yazısından sonra konutu 1 ay içerisinde boşaltması gerekmektedir.
  • Sıra tahsisli konutlarda kalan memurun, başka bir yere nakli, istifası, emekliliği alması veya bir şekilde memurlukla ilişkisinin kesilmesi durumunda ilişiğinin kesildiği tarihten itibaren konutu 2 ay içerisinde boşaltmak zorundadır.
  • Özel, görev veya hizmet tahsisli konutlarda ikamet eden memur görevi bittikten sonra 2 ay içerisinde, başka bir kurumda aynı değerde göreve nakledilen memur ise 6 ay içinde konutu boşaltmak zorundadır.
  • Lojmanda ikamet ederken, tedavi, kurs, staj gibi nedenlerden dolayı konuttan ayrılmak zorunda kalan memurun ailesi, oturma süresi sona erdiğinde konutu boşaltmak zorundadır.

Lojmanı Boşaltmayan Memura Uygulanabilecek Yaptırımlar

Lojmanı Boşaltmayan Memura Uygulanabilecek Yaptırımlar
Lojmanı Boşaltmayan Memura Uygulanabilecek Yaptırımlar
  • Zorla Boşaltma

Başka Yere Atanan Memur Oturduğu Lojmanı Boşaltmazsa Ne Olur? Yukarıda belirtilen boşaltma sürelerine uymayan memurun konutu, ilgili kurumun mülki veya askeri kurumlara başvurmasının ardında başka bir işleme gerek kalmaksızın kolluk kuvvetleriyle bir hafta içinde boşaltılır.

  • Disiplin Cezası

Konutunu belirtilen sürelerde boşaltmayan memur hakkında uygulanabilecek bir disiplin cezası bulunmamaktadır.

  • İşgaliye Bedeli

Oturma hakkı son bulmasına rağmen konutu boşaltmayan memurdan işgaliye bedeli (ilk 3 ay kira bedelinin 2 katı ücret, daha sonraki her bir ay için kira bedelinin 4 katı ücret) alınmasıyla ilgili olarak, Danıştay 2. Dairesi yürütmeyi durdurma kararı vermiştir. Buna göre oturma süresi dolmasına rağmen konutu boşaltmayan memurdan işgaliye bedeli alınmamaktadır.

Bu bilgiler ışığında herhangi bir nedenden dolayı konutundan ayrılmak zorunda kalan memurun, konutundan ayrıldığı tarihten itibaren en fazla 2 ay içerisinde konutunu boşaltması gerekmektedir. Bu süre zarfında boşaltılmayan konutlar içinse mülki ve askeri makamların gözetiminde kolluk kuvvetleri ile boşaltma işlemi yapılmaktadır. Zorla boşaltma işlemi ile karşı karşıya kalmak istemeyen memurun belirtilen sürelerde konutları boşaltarak, ilgili kurumlara gerekli bildirimleri yapmaları gerekmektedir.

Diğer bir taraftan ise 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında ilan edilen OHAL kapsamında çıkarılan 667 sayılı KHK, bildirisinde görevden uzaklaştırılan veya görevlerine son verilen, yargı mensupları ile bu mesleği icra ettiği kabul edilen kişiler ve görevden uzaklaştırılan kamu görevlilerinin 15 gün içerisinde konutları boşaltmaları yönünde karar verilmiştir.

Arazi Tazminatı Nedir? Hangi Memurlar, Nasıl Yararlanabilir?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Başka Yere Atanan Memur Oturduğu Lojmanı Boşaltmazsa Ne Olur?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!