Başkan Deniz: “İlksan’ın Yazısı Üyelerimiz Mağdur Etmemeli”

Memur-Sen ve Eğitim Bir-Sen Adıyaman Şube Başkanı Ali Deniz, İlksan'ın Milli Eğitim Bakanlığı aracılığıyla İl Milli Eğitim Müdürlüklerine gönderdiği...

Başkan Deniz: “İlksan’ın Yazısı Üyelerimiz Mağdur Etmemeli”
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Memur-Sen ve Eğitim Bir-Sen Adıyaman Şube Başkanı Ali Deniz, İlksan’ın Milli Eğitim Bakanlığı aracılığıyla İl Milli Eğitim Müdürlüklerine gönderdiği yazı hakkında basın açıklamasında bulundu.

Memur-Sen ve Eğitim Bir-Sen Adıyaman Şube Başkanı Ali Deniz, İlkokul Öğretmenleri Sağlık ve Sosyal Yardım Sandığının (İlksan) zarar ettiğini ve üyelerine verilen paranın faizli olduğunu ve bunu sosyal yardım diye lanse edildiğini öne sürdü.

Ali Deniz açıklamasında, “Her geçen gün zarar eden, üyelerine verdiği faizli parayı sosyal yardım diye lanse eden İlksan, kendini devletin yetkili kurumlarının üzerinde konumlandırarak il milli eğitim müdürlüklerine, rızası olmayan üyeden de cebri olarak kesinti yapılmasını dayatan bir yazı göndermiştir. Üye kesintisi dışında hiçbir geliri olmadığının itirafı anlamına gelen bu yazıda, üye aidatlarının Şubat 2018 maaşından başlamak üzere kesilerek, sandık hesaplarına aktarılması ve konunun titizlikle takip edilmesi hususu yer almaktadır. Hukuka ve kanuna aykırı birtakım yorumlar icat edilerek, zorlama fikirler hukuki gerçeklermiş gibi dile getirilerek hukuka aykırı işlem tesisini isteyen yazının dikkate alınmaması gerekmektedir. 4. Dönem Toplu Sözleşme hükümlerinin uygulanmamasının, gerek ceza hukuku gerekse disiplin hukuku açısından suç teşkil edeceği açıktır.

İlgili toplu sözleşmenin birinci bölümünün “Yürürlük süresi ve tereddütlerin giderilmesi” başlıklı maddesinde “Bu Toplu Sözleşme, 1/1/2018 – 31/12/2019 tarihleri arasında uygulanır” hükmü yer almaktadır. Buna göre Sandık üyeliğini ihtiyari hale getiren toplu sözleşmenin 27. maddesi hükmü, 1.1.2018 tarihi itibarıyla yürürlüğe girmiş olup İlksan üyesi Bakanlık çalışanlarının üyeliklerini sona erdirme hakları bulunmaktadır. Üyeliklerini sona erdirdiklerini bildiren çalışanların maaş ve ücretlerinden sandık üyelik aidatı kesintisinin yapılmaması gerekmektedir. Aksi halde, Anayasanın 53 ve 128. maddeleri gereği kanun hükmünde olan toplu sözleşmenin uygulanmaması suretiyle görevi kötüye kullanma suçu ile kasıtlı olarak emir ve görevleri tam ve zamanında yapmamak fiili işlenmiş olacaktır” dedi.

İhlas Haber Ajansı İHA

Bu Yazıya Tepki Ver

Yazı Sona Erdi!

Yüklenemedi, lütfen tekrar deneyiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarındandan yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!