1. HABERLER

  2. SENDİKA

  3. BASK’tan Hakem Kurulu Kararı Açıklaması
BASK’tan Hakem Kurulu Kararı Açıklaması

BASK’tan Hakem Kurulu Kararı Açıklaması

5. Dönem toplu sözleşme görüşmeleri sonrası hakem kurulu kararı bugünkü resmi gazetede yayımlandı. Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu BASK tarafından karara dair ilk açıklama geldi.

A+A-

Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu “BASK” 1 Ağustos 2019’da başlayan ve 1 Eylül 2019’da resmi gazetede yayımlanan Kamu Görevlileri Hakem Kurulu kararı ile sona eren 5. Dönem toplu sözleşme görüşmelerine dair önemli açıklamalar yaptı. My Memur olarak tarafsız bir şekilde tüm konfederasyon ve sendikaların taleplerini ve açıklamalarını gündeme getirmeye gayret göstermekteyiz. İşte Bask’ın açıklama tam metni:

Hani şu Hükumet ile Memur-Sen’i kurtaran Hakem (!) Kurulu vardı ya, 5. Dönem Toplu Sözleşmesi ile ilgili kararını açıkladı.

1 Eylül 2019 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan karar; 51 maddesi geneli ilgilendiren konular olmak üzere toplamda 257 maddeden oluşuyor.

4. Dönem Toplu Sözleşmesi de 50’si geneli ilgilendiren konular olmak üzere 263 maddeden oluşuyordu.

KAZANIM(!)LAR KORUNMUŞ

Aynı sistematikle yazılan Hakem Kurulu Kararında; önceki dönem (4. Dönem toplu sözleşmesi) kararlarının tamamına yakını yer alıyor.

Yani Memur-Sen’in toplu sözleşme düzeni başlayalı beri “kazanım” dediği ne varsa Hakem Kurulu Kararında koruma altına alınmış.

Örneğin; enflasyon farkı uygulaması.

Örneğin toplu sözleşme ikramiyesi.

Örneğin Cuma namazı izni.

Örneğin yıllık izni olmayanlardan hac kurası çıkanların hac boyunca aylıksız izinli sayılması.

Örneğin kamu kurum ve kuruluşlarınca yemek hizmeti sunulmasında helal gıda sertifikalı ürünlerin kullanılmasına ihtimam gösterilmesi.

Kanunlarda var olan bazı maddeler yine metinde var. “Kazanım”ları artırmak için her dönem bir şeyler yazılıyor.

Memur-Sen’in “olmazsa olmaz” dediği ve gizli pazarlıklarında kabul ettiremediği ve bu yüzden toplu sözleşme görüşmelerini Hakem Kuruluna gönderdiği “dayanışma aidatı” bu kez yine “yerel yönetim hizmet koluna ilişkin bölümünde “sosyal denge sözleşmesi aidatı” adıyla yer almış. Maddeye göre “Sosyal denge sözleşmesinin taraf sendikası, üyesi olmayan kamu görevlilerinden, aynı unvanlı üyesinden aldığı aidatın iki katına kadar sosyal denge sözleşmesi aidatı alabilir. Bu aidatı ödeyen kamu görevlileri, söz konusu sözleşmeden aynı usul v esaslar dahilinde yararlanır.”  Bu maddeyi tüm hizmet kollarında uygulama yasal engel nedeniyle başarılamadı. Çünkü yerel hizmetlerde imzalanan sosyal denge sözleşmeleri toplu sözleşme sayılmıyor.

AİLE YARDIMINDA 19 LİRALIK ARTIŞ

Hakem Kurulu Kararında yeni madde de var.

Hakem Kurulu Kararında aile ödeneğini artıran bir madde var.

Yanlış okumadınız aile yardımı ödeneği 2.134 puanda 2.273 puana yükseltilmiş. Yani 139 puan artırılmış. Bunun anlamı şu: Bugünkü hesapla aile yardımında 19 lira 25 kuruşluk artış.

KARAR 152 SAYFA

152 sayfalık kararın 47sayfası Hakem Kurulu kararı, gerisi muhalefet şerhleri.

Memur-Sen 84, Kamu-Sen 9, KESK 9 ve konfederasyonların ortak öğretim görevlisi adayı da 3 sayfalık karşı oy yazmış.

İşin özeti bu.

Çıkarılan ve eklenen maddeler de var.

4. Dönem Toplu Sözleşmesi 263 madde idi, 5. Dönem 257 maddeye inmiş.

Detaylı çalışmayı hafta içi bilgilerinize sunacağız açıklaması yapıldı.

Hakem Kurulu kararları için TIKLAYINIZ.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler