1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bayram İkramiyesinin Bin 260 Liraya Çıkarılması TBMM’de
Bayram İkramiyesinin Bin 260 Liraya Çıkarılması TBMM’de

Bayram İkramiyesinin Bin 260 Liraya Çıkarılması TBMM’de

5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun teklifi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna verildi. Teklif ile Bayram İkramiyelerine % 26 zam yapılması bekleniyor.

A+A-

Cumhuriyet Halk Partisi Malatya Milletvekili Veli AĞBABA 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifini Plan ve Bütçe Komisyonuna sundu. Teklif Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonuna 23 Mayıs 2019 tarihi itibarıyla geldi. Teklif ile Bayram İkramiyelerine zam hedefleniyor.

TBMM’ye sunulan Kanun teklifi ile 5510 sayılı Kanun ve ilgili mevzuat uyarınca gelir ve aylık ödemesi yapılanlara, 2019 yılında ödenecek bayram ikramiyesi tutarının 1.260 TL'ye çıkarılması ve bu miktarın her yıl asgari ücrete yapılan artış oranında güncellenmesi ile hak sahiplerinden dul eşe bir bayram ikramiyesi, diğer hak sahiplerine hisseleri oranında pay edilmek üzere bir bayram ikramiyesi ödenmesi amaçlanıyor.

Kanun teklifinin yasalaşması için süre daralırken, 2018 yılında 1000 TL olan Bayram ikramiyelerinde 2019 yılı için herhangi bir artış yapılmamıştı. Enflasyon değişiminden dolayı en az % 26 zam yapılması geçtiğimiz günlerde de gündeme gelmiş ve konuyla ilgili Meclis’te çalışmalar devam ediyor.

2018 YILI BAYRAM İKRAMİYESİ RESMİ HÜKMÜ NASIL?

Bakanlar Kurulu, 30 Nisan 2018 tarihi itibariyle 25 maddelik kanun tasarısını TBMM'ye sevk edilmişti. Sonuç olarak emeklilere 1000'er lira bayram ikramiyesi yasalaşarak her yıl seyyanen 1000 TL ödenmesine kadar verilmişti.

MADDE 23- 5510 sayılı Kanuna aşağıdaki ek madde eklenmiştir.

"EK MADDE 18- Kurumca bu Kanun ve ilgili mevzuat uyarınca gelir ve aylık ödemesi yapılanlara, ödemenin yapılacağı tarihte gelir ve aylık alma şartıyla, Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramında 1.000'er TL tutarında bayram ikramiyesi ödenir.” Hükmü yer almaktadır. 2018 yılı hükmü halen geçerlidir ve buradaki ibarede değişiklik yapılarak % 26 oranında zam yapılmasını içeren kanun teklifinin TBMM Genel Kurulunda a onaylanması gerekmektedir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
1 Yorum
İlgili Haberler