1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bayram Namazı Saat Kaçta – İstanbul Ankara İzmir Bayram Namazı Saati 2017
Bayram Namazı Saat Kaçta – İstanbul Ankara İzmir Bayram Namazı Saati 2017

Bayram Namazı Saat Kaçta – İstanbul Ankara İzmir Bayram Namazı Saati 2017

2017 yılı Kurban Bayramı başlıyor. Bayram namazı saat kaçta kılınacak? İstanbul, Ankara, İzmir ve tüm illerin bayram namazı saatleri nelerdir? Bayram namazı nasıl kılınır?

A+A-

Tüm İslam aleminin dini bayramlarından olan Kurban Bayramı yarın başlıyor. Milyonlarca Müslüman için büyük önem taşıyan Kurban Bayramı’nda kurban kesme, büyüklere ve küçüklere bayram ziyaretleri gibi pek çok gelenek ve dini vecibeler yerine getirilecek. Bayram namazı ise milyonları camilerde buluşturacak. 2017 bayram namazı saat kaçta kılınacak?

İstanbul, Ankara ve İzmir bayram namazı saatleri ile 81 ilin bayram namazı saatleri Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayınlandı. Buna göre İstanbul’da Kurban Bayramı namazı saat 07:11’de kılınacak. Ankara bayram namazı saati 06:56, İzmir bayram namazı saati ise 07:30 olacak. Bayram namazı Bursa’da 07:11’de, Adana’da 06:48’de, Kayseri’de 06:46’da, Antalya’da 07:07’de kılınacak. Tüm illerin bayram namazı saatlerini aşağıdaki bağlantı üzerinden sorgulayabilirsiniz.

Bayram namazı nasıl kılınır? Ramazan ve Kurban Bayramı namazları iki rekâttır ve aynı şekilde kılınır. Bilindiği üzere bayram namazları cemaatle kılınır. Namaz vaktinde ezan getirilmeksizin, imamla birlikte bayram namazına niyet edilir. Cemaat imamla birlikte “Allahü ekber” diyerek tebir getirir ve elleri bağlar. Bunun ardından Sübhaneke duası okunur. Tekbir alınır ve eller kulak hizasına kaldırıp indirilir. Tekrar tekbir getirilip eller indirilir. Üçüncü tekbir ile beraber eller bağlanır.

İmam sessizce euzü besmele çeker. Fatiha ile zamm-ı sureyi sesi duyulacak şekilde okur. Daha sonra secde yapılır ve 2. rekata başlanır. İmam besmele çektikten sonra yine Fatiha ile zamm-ı sureyi sesi duyulacak şekilde okur. Tekbir getirili ve eller kulak hizasına kaldırılıp bırakılır. Hemen ardından, aynı şekilde iki kez daha tekrar tekbir getirilir. Üçüncü tekbirden sonra Allahü ekber diyerek rükuya varılır. Birinci rekattaki gibi rüku ve secdeler yapılır. İkinci secdenin ardından oturarak sırasıyla Tahiyyat, Salli Barik, Rabbena atina ve Rabbenağfirli duaları okunup, selam verilerek namazdan çıkılır.

Bayram namazının iki rekâtında da, diğer namazlara göre fazladan üçer kez tekbir getirilir. Selam verildikten sonra imam-hatip minbere çıkarak hutbe okur. Cuma namazında olduğu gibi bayram namazı hutbesi de iki kısımdır. Diyanet İşleri Başkanlığı 2017 Kurban Bayramı namazı saatlerini sorgulama sayfası için TIKLAYINIZ.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler