Bayram Tatilinde Çalışanlar Çift Maaş Alacak

Kurban Bayramı tatili birçok kişide rehavet yaratsa da, Sağlık Bakanlığı tarafından çeşitli önlemler konusunda hala bilgilendirilmeler yapılmaya devam ediliyor.

65817
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kurban Bayramı tatili dahilinde arefe gününde öğleden sonra olmak üzere Pazartesi gecesine kadar tatil ilan edilirken, herkes bu tatilden faydalanamayacak. Bazı işkolları, devamlılık açısından bayram süresince de çalışmaya devam edecek. Milyonlarca kişide tatil rehaveti net bir şekilde görülürken, bazı meslek gruplarında da çalışanlar bayram tatilini yaşayamayacak, çalışmaya devam edecek. Bu konu ile ilgili olarak da bayramda çalışan bireylerin maaş ödemelerinin ne şekilde yapılacağı merak ediliyor. Çalışanların fazla mesai ücreti alıp almayacağı konusu ile ilgili olarak kanunlarda gereken detaylar belirtiliyor.

İş Kanunu’nda Gerekçeler Belirtiliyor

4857 sayılı İŞ Kanunu’nda, bayramda çalışan sigortalı işçiler ile ilgili olarak bazı unsurlar yer alıyor. Sigortalı işçilerin bayramda çalıştıkları süre zarfında günlük yevmiye tutarında ilave bir ücret almaları gerekiyor. Bu bağlamda da bayram tatili süresince çalışan işçiler, bir günlük çalışma sürelerinin ardından gün başına iki kat daha fazla ücret alacak.

Arefe Günü İçin de Geçerli

Çalışanların arefe gününde öğleden sonra çalışması halinde ise, yine iki günlük ücretin alınması gerekiyor. Öğleden önceki mesai saatleri için standart ücret ödenirken, öğleden sonra çalışılacak 4 veya 5 saatlik süre zarfında, sigortalı çalışanlar iki misli daha fazla ücret alacak.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!