Bayram Tatilinde “Telafi Çalışması”na Dikkat

Kurban Bayramı tatili ile ilgili merak edilen detaylar yer alırken, işveren ve çalışanlar bayramın uzatılıp uzatılamayacağı konusu da büyük bir merak konusu olarak biliniyor.

65715
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kurban Bayramı tatili için milyonlarca vatandaş hazırlıklarını yapmaya devam ederken, Perşembe gününün arife günü olmasından dolayı öğleden sonra başlayacak olan tatil 3 Ağustos Pazartesi günü sona erecek. Çalışan ve işverenler de bu kapsamda bayramın uzatılıp uzatılmayacağı konusunda merak içerisinde bulunuyor. Kanunlarda yer alan telafi çalışması, konuyla oldukça yakından ilgili durumda. Pazartesi gününden itibaren ekleme yapılarak 3.5 günlük bir uzatma yapılması ile, Kurban Bayramı tatilinin uzatılması mümkün kılınıyor. Tatil sürelerini birleştirmek adına bu bağlamda bazı yollar bulunuyor.

Telafi Çalışması Nedir?

İş Kanunu’nda da geçerliliği olan telafi çalışması adlı uygulama, işverenler resmi tatillerin öncesinde veya sonrasında işyerlerini tatil etme ve çalışanları izne yollama hakkına sahiptir. Dolayısıyla bayram öncesindeki 3.5 günün tatil edilmesi ile beraber ilerleyen aylarda telafi çalışması yaptırılabilir. Telafi çalışması, işveren tarafından verilen tatilin 2 ay içerisinde belirli periyotlardaki çalışmalar ile telafisi anlamına geliyor.

En Fazla 3 Saat

Telafi çalışması ile çalışma sistemi oturtan işverenler, işçilerini günde 3 saatten fazla çalıştıramaz. İşyerlerinde günlük çalışma süresinin 11 saat ile sınırlı olması gibi, işyerlerinde telafi çalışmaları maksimum 2 saate denk geliyor. Günlük olarak 1 saat veya yarım saatlik çalışmalar ile de telafi çalışmaları yaptırılabilmektedir.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!


Deprecated: Directive 'allow_url_include' is deprecated in Unknown on line 0