Bayramda Çalışanlara Müjde!

Bir çalışan bayram süresi olan 4.5 günlük tatil süresinde bir saat bile çalışşa, bayram ücretine hak kazanır, kişi eğer 4.5 gün boyunca çalıştı ise de 9 günlük ücret elde eder denildi.

65909
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İşçi eğer bayram süresi boyunca 1 saat bile çalışşa, işveren bayram tatilini kullandırmama yaptığından çalışana tam ücret yansıtılır.

Bayram Tatilini Kullandırmama Maddesi Hangi Bayramlarda Geçerlidir?

Ulusal bayramlar olarak bilinen ve genel tatil günleri için uygulanan durumlar ‘Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanun’da ortaya konmuştur. Buna göre; 29 Ekim, 23 Nisan, 19 Mayıs, 30 Ağustos, ramazan ve kurban bayramı, 1 Ocak, 1 Mayıs ve son olarak 15 Temmuz bu yasada belirlenmiş resmi tatillerdendir.

Marketler, Fırınlar ve Mağazalar Hep Çalıştı!

Bayram süreci boyunca birçok hizmet sektöründe bulunan kişiler, çalışmaya devam ettiler. Fırından, turizme, mağazacılıktan marketlere birçok alan bayram süresi boyunca da çalışmaya devam etti. Bu sektörlerde çalışan kişiler ise resmi tatil günlerinde çalışmak zorunda mıyım ve çalışsam bile normal bir günden farkı olmayacak mı? sorularını sormaya başladı.

İş Kanunu’nda yapılan düzenlemelere göre, her sektörün farklı bir çalışma alanı ve biçimi olduğunda, bayramda çalışma süreleri serbest bırakılmış. Fakat bu sürede resmi tatiller sırasında kişi çalışıp çalışmamayı kendi tercih edebilir. Bu nedenle işverenin onay alması gerekmektedir. Bu onay ya her resmi tatilde ayrı ayrı ya da iş sözleşmesinde toplu olarak onaylanır. Kişi çalıştığı günler için maaşına ek olarak çalışma gününün iki misli ücret almaya hak kazanır.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!