Bazı Koronavirüs Yasakları Geri Gelebilir

Koronavirüs pandemisinin normalleşme süreci ile birleşmesinin ardından vatandaşlarda oluşan rehavet, Kurban Bayramı’nda büyük bir tepki toplamıştı.

66074

Özellikle Haziran başından itibaren rehavet içeren bir ortamda yaşantılarını sürdüren vatandaşlar, her geçen gün virüsün etkilerinin daha derinden hissedilmesine neden oluyor. Birçok kişinin maskesiz bir biçimde sokaklarda görüldüğü bilinirken, Koronavirüs Bilim Kurulu Üyeleri konuyla alakalı olarak öneriler sunmaya hazırlanıyor. Kurban Bayramı’nda pek çok beldede yaşanan kalabalık görüntülerin endişe oluşturması nedeniyle 15 Ekim’e kadar bazı yasakların geri getirilmesi planlanıyor.

Hangi Yasaklar Gelecek?

Konuyla ilgili olarak meraklı bekleyiş sürerken, uzmanların ilk olarak kalabalığın en çok bir araya geldiği düğün, açılış ve asker uğurlama gibi törenlerin yasaklanması ile ilgili olarak öneriler sunması düşünülüyor.

Pandeminin son günlerde tekrardan artış göstermesi birçok kişide endişeye yol açarken, dünya çapında da artışın devam etmesi Türkiye’de bazı önlemleri beraberinde getirecek. Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan toplantılarda konunun ciddiyeti konuşulurken, uzmanlar yeni kuralların yanı sıra bazı farklı konu başlıkları üzerinde de tartışacak.

Okulların Açılması Ertelenebilir

31 Ağustos’ta açılması planlanan okulların açılış tarihinin ertelenmesi ile ilgili olarak da fikir belirtecek olan Bilim Kurulu üyeleri, yüz yüze eğitim yerine farklı öneriler sunabilir. Yaşanan bu rehavet karşısında koronavirüs ile mücadelede dezavantaj yaşamak istemeyen kurul üyelerinin bir sonraki toplantısından, bazı yasakların çıkma kararı bekleniyor.

Exit mobile version