1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. BDDK, Banka ve Kredi Kartları Yönetmeliğini Değişti
BDDK, Banka ve Kredi Kartları Yönetmeliğini Değişti

BDDK, Banka ve Kredi Kartları Yönetmeliğini Değişti

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), banka ve kredi kartları hakkında yönetmeliği 6 Temmuz 2018 tarihli resmi gazetede değiştirdi. Banka ve kredi kartları yönetmeliğindeki değişiklikler için tıklayınız.

A+A-

6 Temmuz 2018 tarihli resmi gazetede Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından banka ve kredi kartları ile ilgili yönetmelikte değişiklik yapıldı. Değişikliklerle ilgili hükümleri My Memur olarak sizler için inceledik.

10 Mart 2007 tarihli ve 26458 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmeliğin “sözleşme değişiklikleri” maddesi değiştirildi ve yeni hüküm eklendi.

Bu kapsamda kart hamillerinin sözleşme değişikliği haklarına ilişkin haklarda düzenlemeye yer verildi. BDDK, kart hamillerinin haklarına "kart limiti veya toplam kart limitini azaltmak" da eklendi.

Yeni hüküm: Kart hamili, talep etmek suretiyle kart limiti veya toplam kart limitini azaltmak, kartı iptal ettirmek ve sözleşmeyi feshetmek hakkına sahiptir. Kart limitinin veya toplam kart limitinin azaltılmasına, kartın iptal edilmesine ve sözleşmenin feshine ilişkin kart hamilince yapılan talebin en geç yedi gün içinde kart çıkaran kuruluşça yerine getirilmesi zorunludur. Şubeler kanalıyla yapılan kart limitinin veya toplam kart limitinin azaltılmasına veya kart iptaline ilişkin taleplerde, bu talebin hangi tarihte alındığına dair şube yetkililerince imzalanmış bir belgenin veya doldurulan limit azaltma ya da iptal talep formunun bir örneğinin kart hamiline verilmesi zorunludur.

Eklenen yeni kısım: Kart çıkaran kuruluşlar limit azaltma taleplerini işleme almadan önce, kart hamilinden talebinin ilgili kart limitini veya toplam kart limitini azaltmaya yönelik olduğuna ilişkin açık beyan alır.

Eski hüküm: Kart hamili, talep etmek suretiyle kartı iptal ettirmek ve sözleşmeyi feshetmek hakkına sahiptir. Kartın iptal edilmesine ve sözleşmenin feshine ilişkin kart hamilince yapılan talebin en geç yedi gün içinde kart çıkaran kuruluşça yerine getirilmesi zorunludur.

Bankalar hakkında uygulanmayacak hükümler maddesi değişti. Eski ve yeni hükümler şu şekildedir: Kart çıkaran kuruluşlarda hesap ve kayıt düzeni, mali tablolar ve denetim hükmü çıkarıldı.

Yeni hüküm: Bankalar hakkında bu Yönetmeliğin 5, 8, 9, 11, 12, 13, 14, 15, 16 ncı maddeleri ile yedinci ve sekizinci fıkrası hariç 26 ncı maddesine ilişkin hükümleri uygulanmaz.

Eski hüküm: Bankalar hakkında Yönetmeliğin 5, 8, 9, 11, 12, 13, 14, 15, 16 ve 26 ncı maddelerine ilişkin hükümleri uygulanmaz. Yönetmelik değişikliği için TIKLAYINIZ.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler