1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. BDDK’dan Aktif Rasyo Hamlesi Geldi
BDDK’dan Aktif Rasyo Hamlesi Geldi

BDDK’dan Aktif Rasyo Hamlesi Geldi

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu, almış olduğu karar ile AR değeri hedefleri bağlamında mevduat ve katılım bankalarıyla alakalı düzenlemeler gerçekleştirdi.

A+A-

Yapılan açıklama AR değeri hedefinin mevduat bankalarında ve katılım bankalarında paylarının düşürüldüğünü açıklayan BDDK, rakamları da belirtti. Mevduat bankalarının AR değeri hedefinin yüzde 100 oranından yüzde 95’e düşürüldüğünü açıklayan kurum, katılım bankalarında var olan yüzde 80’lik oranı ise yüzde 75’e düşürdü.

Aktif Rasyosunun değeri hedefinin düşürüldüğü açıklayan BDDK, böylelikle önemli bir karar vermiş oldu.

Açıklama Yapıldı

Kurum tarafında gerçekleştirilen açıklamada, bankacılık sektöründe koronavirüs salgınının etkilerine karşın reel ekonomiyi kredilendirme faaliyetlerinin en etkili biçimde uygulanmasını sağlamak adına var olan Aktif Rasyosu’nun uygulamalarına sektörün kolayca uyum sağladığı bildirildi. Bu uyum çerçevesinde de AR, küresel koronavirüs salgınının Türkiye ekonomisi üzerindeki etkisinin sınırlandırıldığına da dikkat çekildi.

Normalleşme süreci bağlamında kurul kararları ile beraber bazı taleplerin dikkate alındığını açıklayan BDDK, bu taleplerde bazı güncellemeler yapıldığını vurguladı.

AR Değeri Hedefi Düşürüldü

Mevduat ve Katılım bankalarını yakından ilgilendiren bir madde çerçevesinde, mevduat bankalarının AR değeri hedefi yüzde 100’den yüzde 95 seviyelerine çekildi. Katılım bankalarında ise bu rakam yüzde 80’den yüzde 75’e geriledi.

Payda bölümünde YP Mevduat kalemine dahil edilebilen kaynaklar, Kıbrıs’ta yerleşik kişileri de içine kapsayan biçimde YP Kredileri aşan kısmına uygulanan 1,75 katsayısına tabii tutulmayacağı açıklandı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.