BDDK’nın Aldığı Taksit Kararına Tepkiler Sürüyor

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun geçtiğimiz hafta aldığı kredi kartı ile taksitlendirme sayısı kararına çok sayıda sektörden tepki gelmeye devam ediyor.

75736
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bazı sektörler için geçerli olarak kredi kartı ile taksit sayısını düşürme kararı alan BDDK, sektör temsilcileri tarafından büyük bir tepki görüyor. Elektronik, kuyum ve mobilya gibi sektörleri yakından ilgilendiren karar çerçevesinde, bu sektörlerdeki taksit sayısı azaltılmış, aynı zamanda otomotiv sektöründe de kredi vade sayısı düşürülmüştü. Sektörler, bu kararlara büyük tepki göstererek önceki dönemlerdeki satışlardan örnekler verdi, pandemi süreciyle beraber bahsi gelen iş kollarının büyük zorluklar yaşayacağından yakındı.

Satışlar Olumsuz Etkileniyor

Sektör temsilcileri, BDDK’nın almış olduğu kararla ilgili olarak görüşlerini dile getirirken, alışverişlerde kredi kartının kullanılması halinde basılı ve külçe halinde olmayan kuyumla ilgili harcamalarda taksit sayısı 8’den 6’ya düşürülmüştü. 3 bin 500 liraya kadar olan elektronik eşya alınmasında ise taksit 6 aydan 4 aya indirilmişti. Bununla beraber elektrikli eşya ve mobilya alımlarında da 12 aylık taksit kararı alınmıştı. Bu nedenle sektör temsilcileri pandemi süresi boyunca düşürülen taksit kararları sonucunda sektörlerin olumsuz anlamda etkileneceğini vurguladı.

KOBİ’ler Karardan Memnun

Bazı sektör temsilcileri ise BDDK’nın taksitlerle alakalı verdiği kararı memnuniyetle karşıladı. Özellikle 18 taksit imkanının büyük firmaların işine yaradığını belirten temsilciler, küçük firmaların da önemli işler yapabilmesi adına düşürülen taksit kararının destekçisi olduğunu belirttiler.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!