BDDK’nın Yeni Normal için Attığı Yeni Adım

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu, normalleşme süreci bağlamında yeni kararlar almaya devam ediyor.

65638
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

BDDK’nın koronavirüs pandemisinin ardından normalleşme sürecine daha hızlı ayak uydurabilmeleri adına yepyeni kararlar alması bekleniyordu. Kurum da bu doğrultuda önemli adımlar atarak yurt dışı yerleşiklerin TL erişimlerini sınırlamakta olan düzenlemelerde birtakım esneklikler sağlandığı açıklandı.

Açıklamaya göre TL ile ilgili işlemlerle alakalı net detaylar verildi. 12 Nisan 2020 tarihinde alınan 8989 sayılı karar ile bankaların yurt dışındaki kredi kuruluşları ile yaptığı işlemler haricinde yurt dışı yerleşiklerle yapılan para swapı, forward, opsiyon ve benzeri işlemlerin taamının yasal özkaynaklarının yüzde 1’i ile sınırlandırılması sonucu çıkmıştı.

Yeni Karar Açıklandı

BDDK’nın 9031 sayılı Kurul Kararı ile getirilen YMSK muafiyetlerinin sadece yurt dışı ve yurt içi TL menkul kıymet takası faaliyetleri ile sınırlı olmaları yönünde getirildiği netleştirildi. Aynı zamanda ek olarak hesap operatörü olarak bildirilen yurt içi banka ve BIST FX swap piyasasında TL alımı yönündeki swap işlemlerinin de TL menkul kıymet takası faaliyetleriyle sınırlı olması yönünde karar alındı.

Uluslararası Kalkınma Bankaları Karardan Muaf

BDDK, yaptığı açıklamada kurul kararları ile getirilen TL’ye erişim kısıtlamaları çerçevesinde alınan tüm kararlardan Uluslararası Kalkınma Bankaları’nın muaf olduğunu söyledi.

Koronavirüs sonrasında yeni normale dair alınan bu önemli kararların getirileri merak ediliyor.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!