1. HABERLER

  2. PERSONEL SAĞLIK

  3. BDP Bingöl Milletvekili İdris BALUKEN'İN Sağlık Bakanı'na Yazılı Soru :
BDP Bingöl Milletvekili İdris BALUKEN'İN Sağlık Bakanı'na Yazılı Soru :

BDP Bingöl Milletvekili İdris BALUKEN'İN Sağlık Bakanı'na Yazılı Soru :

BDP Grup Başkanvekili Bingöl Milletvekili İdris BALUKEN'İN 24 Nisan 2014 Sağlık Bakanı Mehmet MÜEZZİNOĞLU'NA Yazılı Soru Önergesi;

A+A-

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

Aşağıdaki sorularımın Sağlık Bakam Mehmet Müezzinoğlu tarafından Anayasanın 98’inci ve İçtüzüğün 96’ıncı ve 99’uncu maddeleri gereğince yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

Sağlık sektörünün artık piyasanın insafına terk edilmiş durumdadır. İnsan sağlığı ticari bir metaya dönüştürülerek özel sektör rant alanı haline getirilmiştir. Her geçen gün insan sağlığının hiçe sayan vakaların sayısı artmakta, sağlık iş kolunda sorunlar katmerleşerek büyümektedir. Son olarak Van Bölge Kadın ve Doğum Hastanesi’nde yaşanan doktor sıkıntısı hastalan isyan noktasına getirmiştir. Hastaların oldukça mağdur olduğu ve günlerce sıra beklediği hastanede günlük ortalama 300 hastanın başvurduğu ve Van’ın dışımda Hakkâri, Bitlis, Muş, Ağrı, Iğdır ve Kars’tan da hastaların geldiği Van Bölge Kadın ve Doğum Hastanesi’nde aylardır yaşanan doktor sıkıntısına çözüm bulunamamıştır. Özellikle büyük önem taşıyan Doğum Hastalıkları polikliniğinde ise hastalar günlerce sıra beklemektedirler. Her gün ortalama 60 hastanın muayene edilmesi gereken doğum polikliniğinde 20’den fazla hastanın tedavi olamadığı da edindiğimiz bilgiler arasındadır.

Bölgedeki sağlık iş kolunda faaliyet gösteren Sağlık emekçileri sendikası (SES), bu durumda tüm bu sorunların bilinçli olarak sürdürüldüğü ve tüm kamu hastanelerinin özel sektöre devirlerinin planlandığım sonuçta Van Doğum Hastanesi’ bu olduğunu da iddia etmektedir.

Bölgede çalışma koşullarının çok ağır olması, ortalama olarak her gün .acilde 120  : normal poliklinikte 150 hastaya bakılması gibi faktörler yüzünden de doktorlar bölgemizde çalışmak istememektedirler.

Bu bağlamda;

1.         Van Bölge Kadın ve Doğum Hastanesi’nin kontenjanı kaçtır? Ve şu anda hastanede kaç doktor çalışmaktadır?

2.         Ülkemizde kaç tane Kadın ve Doğum Hastanesi vardır ve bunların kaçı Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde bulunmaktadır?

3.         Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan Kadın ve Doğum Hastanelerinde ortalama olarak günde kaç doğum gerçekleşmektedir? Bu oran diğer bölgelerde ne kadardır( her bölge için ayrı veri)

4.         Ülkemizde hasta başına düşen Kadın ve Doğum Uzmanı doktor sayısı kaçtır? Bu oran Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde kaçtır?

5.         Hâlihazırda devlet memuru olarak görev yapan Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde sayısı kaçtır? Özel sektörde çalışan Kadın ve Doğum Uzmanı doktor sayısı kaçtır?

6.         Ülke genelinde ihtiyaç duyulan Kadın ve Doğum Uzmanı doktor sayısı kaçtır? Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin İhtiyacı olan doktor sayısı kaçtır?

7.         Kadın ve Doğum Uzmanı doktor açığım kapatmak için aldığınız önlemler nelerdir?

8.         Devlet hastanelerinden özel sektöre geçişleri engellemek için yaptığınız bir çalışma varımdır? Yaptığınız bu çalışmalar nelerdir?

9.         Batıdaki doktorların ‘Şiddet uygulanıyor’ diye Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ne gelmek istemedikleri iddiaları bakanlığınızca araştırılmış mıdır?

10.       Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde çok ağır çalışma koşullarının düzeltilmesi için ne almayı düşündüğünüz önlemler nelerdir.

11.       Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde çalışmayı teşvik için pozitif ayrımcılık yapmayı düşünüyor musunuz?

İdris BALUKEN BDP Grup Başkanvekili Bingöl Milletvekil

Personel Sağlık Tr

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.