1. YAZARLAR

  2. Dt. Bülent Meral

  3. BEBEKLERDE VE ÇOCUKLARDA SÜT DİŞLERİ-3
Dt. Bülent Meral

Dt. Bülent Meral

BEBEKLERDE VE ÇOCUKLARDA SÜT DİŞLERİ-3

A+A-

Süt dişlerinin yapıları sürekli dişlerden daha zayıf olduğu için (daha fazla organik materyal içermesinden dolayı)çürümeye daha yatkındırlar.Birde buna el becerilerinin gelişmediği ve ebeveynlerin konuya ilgisizliği eklenirse durum daha vahim bir hal almaktadır.

Yapılan hatalara göz atacak olursak kulllanılan emziklerin şekerli gıdalara bandırılarak verilmesi  (reçel,bal v.s.).Gece yatarken az ağlamasın diye biberonun içindeki süt ve buna eklenen şekerli gıdaların uzun süre ağızda kalması, kırılmasınlar diye laf söyleyemediğimiz akrabaların getirdikleri çikolata,şeker,gazlı içecekler v.s. Tüm bunlara karşı tedbirler alınmalı ve en önemlisi her gece çocuğumuz ile birlikte dişlerimizi fırçalayıp suyumuzu içip yatmalıyız.

Peki çürük oluşumu nasıl azaltılabilir ? Yukarıda saydığımız önlemlerin dışında herkes diş hekimini yılda iki defa ziyaret etmelidir.Çocuklarımıza diş hekimi kontrolünde yüzeyel flour jel uygulaması yapılabilir.Altı yaş önemli bir dönem olup ağızda ömür boyu kullanılacak ilk azılar sürer , alt çenede ve üst çenede en sonlarda görülürler.(Bu dişleri süt dişi sanan aileler önemsemezse ve yan süt dişlerinde çürük varsa bunların sonuda çok acıklı olabilir.Ne yazıkki biz diş hekimleri bunları kaybetmiş çok insan görüyoruz.) Sürekli azılar çıkınca yine diş hekiminiz gerekli görürse fissür sealent uygulaması yapabilir.Bu uygulama azı dişlerin çiğneme yüzüylerindeki düzensizliği kaplayarak gıda tutunmasını engellemek ve dişin çürüğe direncini artırmak için yapılır.

Oyun dönemi çok eğlenceli olmasına rağmen diş yaralanmaları görülebilir.Diyelimki çocuğumuz düştü ve dişi yuvasından fırladı hiç panik olmadan temiz bir sütün içine koyun ve hemen diş hekiminize çocuğunuzla birlekte ulaşın erken davranılan bu tür yaralanmalarda çıkan dişi yerine koyarak  hekiminiz diş kaybını engelleyebilir.

Gelecek yazımızda buluşmak üzere sağlıklı ve mutlu gülüşler dilerim.

Dt.Bülent Meral / Ankara / Çankaya

Bu yazı toplam 2574 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.