1. YAZARLAR

  2. Dt. Bülent Meral

  3. Bebeklerde Ve Çocuklarda Süt Dişleri-4
Dt. Bülent Meral

Dt. Bülent Meral

Bebeklerde Ve Çocuklarda Süt Dişleri-4

A+A-

Merhaba bugünkü yazımda konumuzla ilgili en çok sorulan sorulara değinmek istiyorum.

Süt dişleri neden önemlidir ?

Daha öncede belirttiğim gibi süt dişleri beslenmeyi kolaylaştırma dışında sonradan gelecek sürekli dişler için rehber vazifesi görmektedir.Süt dişlerinin altında gelecek dişlerin tohumları vardır.Bu yüzden zamanı gelince düşmesi için bakımları gerekmektedir.Zamanından önce kaybedilen süt dişlerinin beslenme,estetik,fonksiyonu olumsuz etkilediği gibi gelecek olan dişlerin yol bulmasını zorlaştırabilirler.Diş hekimleri eğer bir süt dişinin zamanından önce çekilmesini uygun görürlerse çekilen dişin yerine yer tutucular yaparak alttan gelen dişin rahat çıkmasını sağlayabilirler.

Süt dişleri neden aralıklıdır?

Çene yapısına göre farklılık arz edebileceği gibi en büyük sebebi gelecek olan daimi dişlerin hacimlerinin daha büyük olmasından dolayı onlara yer sağlamaktır.

Hangi dönemde sürekli dişler çıkar ?

Genellikle 6 ila 13 yaş arası süt dişleri yerini sürekli dişlere bırakmaktadırlar.

Sürekli dişler neden çarpık çıkar?

Aslında çarpık çıkmazlar.Geliş yönleri farklılık göstersede normal koşullarda  korkulacak bir durum yoktur çünkü çocuğun çene büyümesi ile birlikte yerlerine oturacaklardır.Burada en çok karşılaşılan(aileleri korkutan) alt kesicilerin dil tarafından,üst kaninlerin dudak tarafından gelmesidir ki bu normaldir.Aileler zaten rutin diş hekimi kontrolünde olmalı ve problemli durumlarda diş hekimine güvenmelidirler.Çocuklarımızın küçüklükten itibaren diş hekimi kontrolünde olmaları çene ve diş gelişimlerinin takibi gerekmektedir.

Bir sonraki yazımızda buluşmak üzere mutlu gülüşlerle kalın....

Diş Hekimi Bülent Meral  Çankaya /Ankara

Bu yazı toplam 18822 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.