1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bekçi Alımı Şartları Nelerdir! 17000 Bekçi Alımı Başvuruları Ne Zaman
Bekçi Alımı Şartları Nelerdir! 17000 Bekçi Alımı Başvuruları Ne Zaman

Bekçi Alımı Şartları Nelerdir! 17000 Bekçi Alımı Başvuruları Ne Zaman

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu bekçi alımı kontenjanlarını açıkladı! EGM bünyesinde önceki kadrolara ek 10 bin daha çarşı ve mahalle bekçisi alımı yapılacak. Bekçi alımı şartları nelerdir? Bekçi alımı başvuruları ne zaman? İşte detaylarıyla 2018 yılı bekç

A+A-

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu 2018 yılı bekçi alımlarıyla ilgili çok önemli açıklamalarda bulundu. 2017 yılında ihdas edilen 14 bin 500 bekçi kadrosundan 7 bini için ilanlar yayımlandı ve birçok ilde çarşı ve mahalle bekçileri görevlerine başladı. 2018 yılı itibarıyla da 17 bin bekçi alımı yapılacağı belirtildi.

Bakan Soylu hali hazırda bulunan 7 bin kadroya ek olarak 10 bin kadro daha ihdas edileceğini açıkladı. Fakat şu an 7 bin 500 kadro bulunmaktadır. Bununla ilgili önümüzdeki günlerde ilanlar yayımlandıkça sizleri bilgilendireceğiz. 2018 yılı bekçi alımları için adaylar birçok ilde başvuruların başlatılmasını bekliyor.

2018 yılı bekçi alımları ne zaman başlayacak? Bakan Soylu bugün yaptığı açıklamada bekçi alımlarının yakın bir zamanda başlatılacağını belirtti. 7 bin kadro için alımlar iller bazında valilikler tarafından kaymakamlıklar için bekçi alımı başvuruları başlatılacak. DPB'de bekçi alımı ilanlarının yayımlanmasıyla tüm başvuru bilgilerini sizlerle paylaşacağız.

Bekçi alımı yazılı ve sözlü sınav şartı! 2 Mart 2018 tarihli resmi gazetede Çarşı ve Mahalle Bekçiliğine Giriş Sınavı Yönetmeliğinin değişmesiyle ilk etapta yer alan sözlü sınav şartı kaldırıldı. Adaylar ilk olarak yazılı sınava alınacaklar. Sözlü sınavın kalkması tamamen daha doğru olacaktır, fakat daha sonraki aşamada sözlü sınav da bulunuyor!

Bekçi alımı yaş şartı! Bekçi alımı için 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak kaydıyla, başvuru tarihi itibarıyla 18 yaşını tamamlamış ve 31 yaşından gün almamış olmak şeklinde belirtildi. Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak, Sağlık Yönetmeliği hükümleri hariç, herhangi bir nedenle polis eğitim kurumlarından çıkarılmamış olmak gerekiyor.

Bekçi alımı diğer genel şartlar! Türk vatandaşı olmak, ilkokulu bitirmiş olmak, askerliğini bitirmiş olmak, kamu haklarından mahrum olmamak, kamu hizmetlerinden mahrumiyet cezası ile mahkûm bulunmamak. Memuriyete engel bir hali bulunmamak, silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak, Sağlık Yönetmeliğinde belirtilen şartları taşımak.

Bekçi alımı cezai hükümler! Ağır hapis veya altı aydan fazla hapis veyahut affa uğramış olsalar bile zimmet, ihtilas, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanmak, dolanlı iflas veya yüz kızartıcı başka bir fiilden dolayı hapis cezasından hükümlü bulunmamak şartı da aranacak. Türk toplum telakkilerine göre kötü şöhretli tanınmamak, Terör örgütleri ile bu örgütlerin legal veya illegal uzantılarının eylemlerine, toplantılarına, yürüyüş ve mitinglerine karışmamış, desteklememiş ve katılmamış olmak.

Bekçi alımı için başvuru tarihinde herhangi bir siyasi partiye veya siyasi partilerin yan kuruluşlarına üye bulunmamak, güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak. Adayın kendisinin ve evli ise eşinin; genelev, birleşme yeri, randevuevi, tek başına fuhuş yapılan konut ve benzeri yerlerde çalışmış veya aracılık ve bekleyicilik fiillerinde bulunmamış olması gerekecek. EGM çarşı ve mahalle bekçisi alımı sınav yönetmeliği için TIKLAYINIZ.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
6 Yorum
İlgili Haberler