1. HABERLER

  2. BİLGİ DEPOSU

  3. SORU VE CEVAP

  4. Bekçi Alımı Sınavlarında Ne Değişti
Bekçi Alımı Sınavlarında Ne Değişti

Bekçi Alımı Sınavlarında Ne Değişti

2018 Yılı itibarıyla İçişleri Bakanlığı çarşı ve mahalle bekçisi alımları sınavında çok önemli değişiklikler yaptı. Ayrıca 2018 yılı için 7 bin 500 bekçi kadrosu için ilanlar ve şartların esnetilmesi bekleniyor.

A+A-

İçişleri Bakanlığı tarafından Çarşı ve Mahalle Bekçiliğine Giriş Sınavı Yönetmeliğinin 2 Mart 2018 tarihli resmi gazetede yayımlanmasının ardından adaylar için daha en başta zorlayıcı ve doğru olmayan sözlü sınav uygulaması değiştirildi. Temennimiz sözlü sınavın tamamen kaldırılmasıydı fakat sadece yer değişikliği ile yazılı sınav sonrasına alındı.

Peki bekçi alımı sınav şartları, sınav duyuruları ve sınavına dair detaylar nasıldır? Bekçi alımı sınavı için adayların yaş ile ilgili olarak talepleri bulunmaktaydı. 31 yaşından gün olmamış şartı yerine Devlet Memurluğuna girişte yer alan 35 yaş şartı istenmekteydi.

Bekçi alımlarında yaş şartının yanı sıra askerlik şartı da devam ediyor. Bekçi olmak isteyen adayların askerlik görevini kesinlikle tamamlamış olması gerekmektedir. Ayrıca başvuru yapacak adaylardan mezuniyet olarak en az ilkokul mezuniyeti yeterlidir. Fakat İçişleri Bakanlığı gerek duyarsa mezuniyet üst sınırını da belirleyebileceği hüküm altına alındı.

2018 yılı 7500 bekçi alımı ilanları bekleniyor! Adaylar 2017 yılında ihdas edilen ve kalan 7 bin 500 kadro için valiliklerin ilanları yayımlanmasını bekliyor. Şu ana kadar açıklanmayan birçok il bulunuyor ve adayların talepleri de 7 bin 500 bekçi kadrosu için ilanların bir an önce yayımlanması yönünde. Peki bekçi alımı duyuruları nasıl ve hangi zamanlamaya göre yapılacak.

Bekçi alımı duyuruları! İllere göre alımı yapılacak çarşı ve mahalle bekçisi sayısı, şartları, başvuru yerleri, başvuru ve sınav tarihleri, istenecek belgeler ile gerek görülen diğer bilgiler başvurma süresinin bitiminden en az onbeş gün önce Devlet Personel Başkanlığı ile Emniyet Genel Müdürlüğü veya Başkanlığın resmi internet sayfasıyla ya da diğer uygun iletişim araçlarıyla duyurulacağı hüküm altına alındı.

Bekçi alımı sınav aşamaları nasıl olacak? Adaylar sınav aşamasına geçmeden önce ön sağlık kontrolünden geçilecek. Ön sağlık kontrolü Sağlık Yönetmeliğine göre yapılacak ve adaylar sınav aşamalarına geçecek. Bekçi alımı sınavları da yazılı sınav, fiziki yeterlilik sınavı ve sözlü sınav şeklinde olacak.

Bekçi alımı yazılı sınavı; Yazılı sınav, test  şeklinde yapılır. Sınavda adaylara beş şıklı, çoktan seçmeli, yüz soru sorulur. Yapılacak sınavda sorulacak soruların konuları aşağıda belirtilmiştir: Türkçe, Sosyal Bilgiler, Fen Bilgisi, Hayat Bilgisi, Matematik, Genel kültür.

Yazılı sınav soruları, sınavın başlama saatinde adayların önünde açılır. Yazılı sınavda bilgisayar sisteminde okunabilen özel kâğıtlar kullanılır.

Yazılı sınavda kopya çekenler veya kopya çekme teşebbüsünde bulunanlar ya da yerine başka bir kimseyi sokanlar hakkında tutanak düzenlenerek sınavı geçersiz sayılır. Bu adaylar bir daha adaylığa başvuruda bulunamazlar. Ayrıca söz konusu adaylar hakkında adli ve idari soruşturma açılabilmesi için gerekli işlemler yapılır.

Yazılı sınavda yüz puan üzerinden en az elli puan alanlar başarılı sayılırlar. Bakanlık ihtiyaçlar çerçevesinde başarı puanını değiştirebilir.

Bekçi alımı fiziki yeterlilik sınavı; Yazılı sınavda başarılı olanlar, fiziki yeterlilik sınavına alınırlar. Fiziki yeterlilik sınav komisyonu aday değerlendirme ve seçmesini, adayın mevcut durumunu bizzat görerek aşağıda öngörülen esaslara göre yapar.

Fiziki yeterlilik sınavı; adayın bedeni kabiliyeti ve fiziki yapısı değerlendirilmek üzere uygulamalı olarak yapılır. Fiziki yeterlilik sınavında adayın süresinin takibi, sınav yerinde bulunanlar tarafından görülebilecek nitelikteki sayaçlarla yapılır.

Fiziki yeterlilik sınavı yüz tam puan üzerinden değerlendirilir. Sınav sonucunda altmış puanın altında alan adaylar başarısız sayılır. Komisyon tarafından başarısız adaylar hakkında “Çarşı ve Mahalle Bekçisi Adayı Olamaz” kararı verilir ve başarısız adaylar sözlü sınavına geçemezler.

Fiziki yeterlilik sınavına ilişkin bu Yönetmelikte yer almayan diğer düzenlemeler sınavdan önce Başkanlık tarafından hazırlanan talimatla belirlenir.

Bekçi alımı sözlü sınav; Fiziki yeterlilik sınavında başarılı olan adaylar, kendilerine duyurulacak yer ve zamanda sözlü sınav komisyonu tarafından sözlü sınava tabi tutulurlar.

Adaylara, genel kültür konularından hazırlanan soruların yazılı olduğu bir kart çektirilir. Konu hakkında düşünmesi ve sunum yapması için süre verilir. Konu ile ilgili komisyonca adaya sorular sorulabilir.

Her aday; Konu hakkındaki bilgi düzeyi, Kendisinden istenileni kavraması, Özgüveni, İfade etme yeteneği, Beden dilini kullanma becerisi olmak üzere beş ayrı kritere göre ve her bir kriter yirmi puan olmak üzere toplam yüz tam puan üzerinden değerlendirilir. Adayın sözlü sınavından başarılı olabilmesi için yüz puan üzerinden en az yetmiş puan alması gerekir.

Sözlü sınav komisyonu; başarılı olan adaylar hakkında “Çarşı ve Mahalle Bekçisi Adayı Olur”, başarısız adaylar hakkında “Çarşı ve Mahalle Bekçisi Adayı Olamaz” kararı verir. Puanlama ve karar, değerlendirme karar formuna işlenir. Bekçi alımı yönetmeliği için TIKLAYINIZ.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
1 Yorum
İlgili Haberler