1. HABERLER

  2. SORU VE CEVAP

  3. Bekçi Alımlarında Adayları Zorlayan 3 Önemli Şart
Bekçi Alımlarında Adayları Zorlayan 3 Önemli Şart

Bekçi Alımlarında Adayları Zorlayan 3 Önemli Şart

İçişleri Bakanlığı 14 Bin 500 mahalle ve çarşı bekçisi alımlarında 3 Kritik Şart Adayları Zorlamaya devam ediyor. Bekçi alımında yer alan bu şartların esnetilmesi talep ediliyor. Bekçi alımı yapılacak iller ve bekçi alımı şartları nelerdir?

A+A-

İçişleri Bakanlığı tarafından 14 bin 500 kadroya bekçi alımlarına dair ilanlar yayımlanmaya başladı. Bekçi alımı yapan iller sürekli olarak her gün artmaktadır. My Memur olarak tüm illerin detaylarını, ilçelerini ve şartlarını sizler için düzenli olarak yayımlamaktayız.

Aşağıdaki bağlantıda yayımlanan illerin yer aldığı haberimize ulaşabilirsiniz. Bekçi alımı yapılacak diğer iller de zamanla açıklanacaktır. 14 bin 500 kadro için şu ana kadar 11 il ilana çıktı ve bekçi alımı yapılacak il ve ilçelerin kadroları belli oldu.

Bekçi alımlarında adayları zorlayan 3 önemli şarta değinmek istiyoruz. Çünkü adaylar KPSS puan şartı olmayan bekçi alımlarında ikametgah, yaş ve askerlik şartından dolayı mağdurlar.

Bilindiği üzere bekçi alımı için daha önceki ilanlarda sadece lise ve dengi okul mezunu olanlar başvuru yaparken, yeni başlayan bekçi alımlarında lise, önlisans ve lisans olmak üzere ilkokul mezunları hariç tüm mezunlar başvurabilecektir.

Bekçi alımı ikametgah şartı!

Çarşı ve mahalle bekçisi alımında yer alan ikametgah şartından dolayı hiç kimse farklı il için başvuru yapamayacaktır. Ayrıca başvuru yapılacak ilde 1 yıldır ikamet ediyor olmak gerekiyor. 1 yıldan daha az süre yaşıyor olsanız da başvuru yapılamıyor!

Ayrıca sadece 1 ilçe için başvuru yapılabilecek. Aynı il içerisinde istediğiniz sadece bir ilçeye başvuru yapabilirsiniz. Yani başvuru yapacağınız ilçede ikamet şartı aranmıyor. İlde ikamet ediyor olmanız istediğiniz “1” ilçeye başvuru yapabilirsiniz.

Bekçi alımları yaş şartı!

Yaş şartı tüm kamu personeli alımları için önemli bir sorun olarak karşımıza çıkıyor. Gerek polis alımları, gerek askeri personel alımlarında karşımıza çıkmaktadır. Devlet Memurluğuna girişte 657 Devlet Memurları Kanunu’na göre genel olarak 35 yaş olan memur alımı şartı çoğu alımlarda yer almıyor.

Bekçi alımı yaş şartı da 30 olarak belirlendi. 30 yaşını geçen adaylar başvuru yapamamaktadır. Bu kapsamda bekçi alımı sınavında asil ve yedek adaylar için iki farklı tarih baz alınacak. Bu kapsamda 30 yaşını kıl payı aşacaklar için şu hususa dikkat etmek gerekiyor:

Asıl aday listesine girenlerin bekçiliğe giriş sınavı için verdikleri dilekçenin Kaymakamlık tarafından İlçe Emniyet Müdürlüğüne havale olduğu tarih; yedek aday listesine girenlerin ise adaylığa tayin tarihi dikkate alınacaktır.

Kamu Personeli bekçi alımı askerlik şartı!

Bekçi alımı için Askerlik ödevini bitirmiş olmak şartı aranıyor. Yani tecilli, muaf ya da askerlikle ilişiği olanlar başvuru yapamayacak. Bekçi alımlarında askerliğini kesinlikle yapmış olmak şartı bulunuyor!

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
5 Yorum