1. HABERLER

  2. MEMUR ALIMI - İŞ İLANI - KARİYER

  3. Bekçi Alımlarında İkametgah Şartı Yanlış Uygulanıyor
Bekçi Alımlarında İkametgah Şartı Yanlış Uygulanıyor

Bekçi Alımlarında İkametgah Şartı Yanlış Uygulanıyor

Polis Akademisi Başkanlığı 7000 çarşı ve mahalle bekçisi alımı başvurularını 73 il için almaya başladı. Fakat ne kanun ne de yönetmelikte olan ikametgah şartı eski hükümlere göre devam ettiriliyor. Yeni yönetmelikte şartlarda ikametgah YOK!

A+A-

73 il için 7000 Bekçi alımı başvuruları devam ediyor. Fakat başvurulardaki ikametgah şartı yanlış uygulanıyor. Mahalle ve Çarşı Bekçisi alımlarında 2 Şubat 2018 itibarıyla değişiklikler yapılmış ve özellikle ikametgah şartı yeni sınav yönetmeliğinde yer almamıştı.

Fakat her nedense daha önceki bekçi alımlarında şartlar kısmında yer alan 1 yıl ikamet şartında bir değişiklik ilan edilen 7000 bekçi alımında uygulanmaya devam ediliyor. Şartlarla ilgili olarak değişiklik neden ikametgah için uygulanmadı merak konusu.

Bilindiği üzere 7000 bekçi alımı özellikle Polis Akademisi Başkanlığı tarafından da 27 Mayıs tarihinde yapılan duyuruda "772 sayılı Çarşı ve Mahalle Bekçisi Kanunu ile Çarşı ve Mahalle Bekçiliğine Giriş Sınavı Yönetmeliği" kapsamında yapılacağı açıklanmıştı. Ama yayımlanan şartlarda yanlışlık bulunuyor.

Daha önceki bekçi alımlarında “ilkokulu bitirmiş olmak” şartı vardı. Fakat bu mezuniyet şartı için İçişleri Bakanlığı üst sınır belirleyebilmektedir. Önceden gerek ilkokul gerekse ortaokul mezunları da başvuru yapabilse de 7000 bekçi alımı için Bakanlık “en az lise ve dengi okul mezunu” olarak değiştirebilmektedir.

Mezuniyetle ilgili Bakanlık değişiklik yapabilse de “ikametgah” ile ilgili olarak kesinlikle ne Kanunda ne de Yönetmelikte bir şart bulunmuyor ve bu şart olmadığı halde yanlışlıkla uygulanıyor. Bekçi alımlarında bu konuda ne kadar çok kişiye ve yetkiliye ulaştırırsanız sadece My Memur’un dikkatini çektiği bu yanlışlık düzeltilebilecektir.

772 sayılı çarşı ve mahalle bekçileri kanunu tam metni için TIKLAYINIZ.

Çarşı ve Mahalle Bekçiliğine Giriş Sınavı Yönetmeliği için TIKLAYINIZ.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
4 Yorum
Önceki ve Sonraki Haberler