Belediye Başkanı Nasıl Olunur?

Belediye başkanı belediyeyi temsil etmenin yanında bir de bu unvan sayesinde edindiği tüzel kişilik ile verilen görevleri dolayısıyla üst düzey yöneticiler arasında bulunmaktadır.

Belediye Başkanı Nasıl Olunur?
Belediye Başkanı Nasıl Olunur?
Daha Fazla Göster
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Belediye başkanı unvanı ile yönetici olan kişiler il, ilçe, kasaba gibi yerleşim yerleri içerisinde bölgelerin temizliği, su sistemleri, aydınlatma ya da esnaflarla oluşabilecek ihtiyaç ya da sorunlarla ilgilenen ve yönetimini yapmakla sorumlu tutulur.

Belediye Başkanı Ne İş Yapar?

Belediye Başkanı Ne İş Yapar?
Belediye Başkanı Ne İş Yapar?
  • Belediye başkanları belediye meclisleri ve encümenlerine başkanlık ederek ekstra sorumluluklar edinmiştir. Belediye başkanının başlıca sorumlulukları;
  • Belediye tarafından kurulumu sağlanan birliklerin yönetiminden sorumlu olmak,
  • Meclise bağlı plan ve projeleri yürüterek kurulan dernek ya da kuruluşları da yönetiminde bulundurmak,
  • Belediyenin stratejik açıdan önemli görülen projelerinde ve yatırımlarında öncülük yapmak sorumlu olmak,
  • Belediye kapsamında sorumlu tutulan araç, gereç, dernek gibi demirbaşları denetimlerinden sorumlu olurlar,
  • Belediyede çalışan personellerin görevlerini yürütmedeki düzenleriyle ilgilenir, denetimini yapar,
  • Yabancı ülkeler ile belediye başkalığı tarafından ticari iş birliklerini yürüterek kardeş projelerde sorumluluk üstlenmek,
  • Belediye tarafından halk için düzenlenen şenlik, festival gibi organizasyonları düzenli olarak temsil etmek ve denetlemek,
  • Bunlar dışında kalan belediye sorumluluğuna ait tüm iş ve işlemlerin yürütülmesinden sorumludur.

Belediye Başkanı Nasıl Olunur?

Belirli bir okul okumanın şart koşulmadığı nadir bir yönetici mesleklerinden biri olan Belediye başkanlığı, cinsiyet kriteri gibi bir şart da koşmamaktadır. Sahip olunması gereken tek büyük ve önemli şart Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmaktır. Başkan olabilmek için yapılan seçimlere aday olunmasının ardından mahalli idarelerde çoğunluk tarafından oy verilerek seçim yapılması gerekir.

Rakiplerle kıyaslandığında yüksek oy alınması gerekmektedir. Herhangi bir parti üyesi olunmadan da aday olunabilir ve bir partiden de aday olarak çıkılabilir. Seçim ile başa gelen Belediye başkanları önceki meslek hayatlarında da başarılı olmaları kişiyi ön plana çıkaracaktır.

Belediye Başkanı Olma Şartları Nelerdir?

Belediye Başkanı Olma Şartları Nelerdir?
Belediye Başkanı Olma Şartları Nelerdir?

Belediye başkanı olmak için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak ilk ve en önemli şart olmasına rağmen devamında bazı şartları da getirmektedir. Kanunda belirtilen bazı maddeler kapsamında görevinden alınan kişiler de olamazlar. En az 6 ay veya 6 ay süre gelen hapis ya da ağırlaştırılmış hapis cezaları kapsamında başkan olamazlar. Bunun yanında dolandırıcılık, rüşvet, ihaleye fesat karıştırma gibi suçları işlemiş olan kişiler belediye başkanı olarak adaylığa çıkartılamazlar.

Belediye Başkanı Maaşları Ne Kadardır?

Belediye Başkanı Maaşları Ne Kadardır?
Belediye Başkanı Maaşları Ne Kadardır?

Nüfusu 2 milyonu geçen ve bu şehirde sorumlu tutulan Büyükşehir Belediye Başkanları, Nisan ayı itibari ile tüm prim ve vergilerin düşülmesinden sonra net olarak 24.000 TL maaş almaktadır.

Belediye başkanlarının maaşları ile belediye meclis üyelerinin tüm özlük hakları 5393 sayılı Belediye Kanunu ile düzenlenmektedir ve bu kanuna göre belediye başkanları maaşları ise görev yaptıkları ilin nüfusuna göre değişiklik göstermektedir.

Belediye Başkanının İş İmkanları Nelerdir?

Belediye teşkilatının içerisinde en üst makamda bulunan kişilerdir. Bu kişiler için tüm iş ve işlemlerin yürütülmesi ve denetlenme yapılması en önemli sorumlulukları arasındadır. Görev yaptıkları ilin nüfusuna göre farklı maaş alır ve görev alanına göre görevleri değişiklik gösterebilirler. Belediye başkanları belediyeye ait tüm araç, gereç, demirbaşlardan sorumlu tutulmaktadır. Bu duruma göre aday olan ya da görevi yapan kişiler ildeki elektrik, su ve ulaşım donanımları için düzgün çalışması ve sorunların giderilmesinde görevlendirme de yapabilirler.

Cumhurbaşkanı Nasıl Olunur? Ne Kadar Maaş Alır?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Belediye Başkanı Nasıl Olunur?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!