1. HABERLER

  2. TAŞERON

  3. Belediye İktisadi Teşebbüsleri Nedir? Belediye Taşeron İktisadi Teşekkülleri Nasıl Olacak
Belediye İktisadi Teşebbüsleri Nedir?  Belediye Taşeron İktisadi Teşekkülleri Nasıl Olacak

Belediye İktisadi Teşebbüsleri Nedir? Belediye Taşeron İktisadi Teşekkülleri Nasıl Olacak

Taşeron kadrosunda çalışanların beklediği müjdeyi Cumhurbaşkanı Erdoğan Ak parti grup toplantısında yaptığı konuşmada verdi. Kamudaki taşeron kadrolu işçilerin çalıştıkları yerlerde ki Belediye İktisadi teşekküllerinde istihdam edileceklerini bildirdi

A+A-

Cumhurbaşkanı Erdoğan yaklaşık 900 bin taşeron kadrosunda çalışanları kapsayan taşeron düzenlemesi ile alakalı olarak, ‘’ Kamuda ki 450 bin ile belediyeler ve il özel idarelerde çalışan 400 bin taşeron kadrolu işçimiz, çalıştıkları yerlerdeki Belediye İktisadi teşekküllerinde istihdam edilecekler.’’ İfadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca ‘’Kamuoyunu uzun zamandır meşgul eden bu meseleyi kökten çözmüş oluyoruz. Aradaki komisyonlar, taşeronlar tamamen ortadan kalkacak ve çalışanlar işçi kadrosuyla görev alacaklar. Belediyelerde çalışanlarda iktisadi teşekküllerinin personeli olarak göreve devam edecekler.’’ açıklamasında bulundu.

Kadroya geçecek işçilerin ve gündemi takip edenlerin merak ettiği Belediye İktisadi Teşebbüsleri nedir? Belediye taşeron İktisadi teşekkülleri nasıl olacak?

Belediye İktisadi teşebbüsleri, belediyelerin hizmet alanlarında kurmuş olduğu şirketleri tanımlamaktadır. Belediyeler 5393 sayılı Belediye kanununun 70. Maddesi kapsamında, Büyükşehir Belediyeleri ise 5216 sayılı büyükşehir belediye kanununun 26. Maddesi kapsamında ilgili kanun maddelerinde belirtilen şartlarına uygun olarak şirket kurabilirler.

Belediye şirketleri yani belediye iktisadi teşebbüsleri Türk Ticaret kanununa tabi olup, bu şirketlere özel hukuk hükümleri uygulanmaktadır. Belediye şirketleri bütün faaliyetlerini, bu kanun kapsamında yerine getirip –özel hukuk tüzel kişileri-adını alırlar. Ayrıca Belediye İktisadi Teşekkülleri (BİT) bağımsız bütçeye sahiptirler. Gerekli durumda iflasa da tabi olabilirler.

Bakan Julide Sarıeroğlu yaptığı açıklamada Belediye ve İl Özel İdarelerde taşeron olarak çalışan işçilerin yapılan düzenleme ile yukarda açıklamasını yaptığımız belediye ve il özel idarelerin iktisadi teşekküllerinde yani şirketlerinde işçi olarak istihdam edileceklerini ifade etti.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
1 Yorum