Berberlik Sertifikası Nasıl Alınır?

Nerede olunursa olunsun berberlik mesleği için belirli bir zaman kurs almak yeterli gelecektir. Yoğun geçen 6 aylık bir eğitim sonrasında verilen bilgiler yeterli gelecektir. Berberlik kursunun bitmesinin ardından kişiler MEB onaylı sertifikalara da sahip olabilecektir.

Berberlik Sertifikası Nasıl Alınır?
Berberlik Sertifikası Nasıl Alınır?

Alınan bu sertifika ile ustalık belgesine geçiş için talep edilme hakkı verilmektedir. Bu süreç içinde kişiler olabildiğince fayda görürler. Ustalık sertifikası 5 yılda alındığından kısa sürede alınan berberlik sertifikası daha çok dikkat çekmektedir.

Öğrenciler verilen 6 aylık eğitimde diğer eğitimlere göre daha çok verim almaktadır. Alınan bu sertifika ile kişi kendine yeni bir salon açabilir. Yoğun olarak alınan eğitim sonunda sertifikaya sahip olmaya hak kazanan kişiler tamamen bütün bilgilere sahip olabilir. Berberlik sertifikasını alabilmek için kişi ya telefondan ya da web sayfasından başvuruda bulunabilir.  

Berberlik Sertifikası Nedir? Berberlik Kursu Dersleri Nelerdir?

Berberlik Sertifikası Nedir? Berberlik Kursu Dersleri Nelerdir?

Kursu alan kişilerin birden fazla konu hakkında bilgisi olur. Toplamda 7 farklı bölümden oluşan ders içerikleri öğrenciler için 6 aylık dönemde son bulur. İlk olarak kuaförlük mesleğine giriş derslerinden başlanarak eğitim sürecine girilir. Ardından saç bakım teknikleri ve saç yıkamayla alakalı derslere geçilerek saç masajı teknikleri ve uygulaması adaylara kapsamlı bir eğitimle verilir. Bu eğitimlerin sonrasında saç şekilleri ve yapılışında uygulanan teknikleri hakkında eğitim verilir.

Moda ve saç trendleri, fön çeşitleri gibi birçok konuda ayrıca özel davetler için ve özel günler için yapılan teknikler öğretilir. Gelin başı çeşitleri ve teknikleriyle alakalı bilgiler verilerek uygulamalı eğitim süreci bulunur. Alanında uzmanlaşan eğitmenler tarafından verilen eğitimlerle birlikte öğrenciler güzel sonuç aldıkları bir eğitimden geçer. Berberlik kursları dersine katılabilmek için ve bu dersleri almak için kişiler ilkokul mezunu ve 19 yaşında olmaları yeterli görülmektedir.

Kuaför Açmanın Şartları

Kazanç konusunda karlılık oranının yüksek olduğu düşünülen berberlik için belgeler ve şartlar konusundaki sorunlar aşıldığında şık ve dikkat çekici bir lokasyonda bir dükkan tutarak işe başlanabilir. Yeni dönem içerisinden kadınlar haricinde erkekler de daha çok tercih eder olduğu için sektörde görülen artış, direkt olarak kuaför – berber salonlarına da etki ediyor.

  • Ustalık belgesi alınacak.
  • Şık ve dikkat çekici bir lokasyonda bir dükkan kiralanacak.
  • Personel tutulacaksa, personelin daha önce sektörde en az 2 yıl çalışmış olması gereklidir.
  • Dükkan kurulumu için anahtar teslim kuaför kurulumu yapan işletmeler vardır. Saç kesimlerinin yapılacağı alanda malzemeler daha kolay bulunmaktadır. Diğer berber dükkanı için gerekli malzemeler de kişiye aittir.
  • Berbere şık bir isim verilmeli berberlerde isimler elbette farklı türde olmalı çünkü gelişen dönemde daha modern yerler dikkate alınmaktadır. Ancak her koşulda şık ve modern bir isim tercih edilmelidir. Eğer ustalar bilinir bir isim ise, ustanın ismi de dükkan için seçilebilir.

Kalfalık Belgesi Nasıl Alınır?

Exit mobile version