Bilim Kurulu Üyesi: Artık Belirtisi Olmayanlara da Test Yapıyoruz!

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik özlü bazı açıklamalarıyla dikkat çekti.

62384
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tevfik Özlü Yaptığı Paylaşımlarla Bilgilendirdi

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü sosyal medya hesabından bazı paylaşımlar yaptı. Tevfik Özlü’nün bilgilendirme amacıyla yaptığı paylaşımlar dikkat çekti. Türkiye’deki koronavirüs salgını ve normalleşme sürecinden bahseden Özlü, salgının başladığı dönemlerde sadece hastalık belirtisi olan kişilere test yaptıklarını, dolayısıyla test yapılanların tamamının hasta olduğunu, bu kişilerin yüzde 23’lük bölümünü hastaneye yatırarak tedavi ettiklerini söyledi. Tevfik Özlü şimdi ise geldiğimiz bu noktada belirtisi olmayan kişilere de test yaptıklarını ve sadece pozitif çıkanların sadece 2.3’lük bölümünü hastanede tedavi etmeleri gerektiğini söyledi.

“Virüs Eskisi Kadar Hastalığa Neden Olmuyor”

Bilim Kurulu Üyesi Özlü yeni tip koronavirüs covid-19’un artık ilk dönemdeki kadar hastalığa neden olmadığını, halen günlük pozitif vaka sayıları olsa da yeni vakalar arasından yoğun bakıma alınan ve solunum cihazına bağlanan hasta sayısının gittikçe azaldığını söyledi. Bunun artık hastalığın daha hafif seyrettiği anlamında olduğunu söyledi. Ancak bunun virüsün değişikliğe uğradığı ya da azaldığı anlamına gelmediğini de belirtti.

“Belirtisi Olmayanlara da Test Yapılmalı”

Türkiye’de alınan önlemlerin ve yaz aylarının gelmesinin virüsün bulaşma hızını yavaşlattığına dikkat çeken Tevfik Özlü, bundan sonra yapılması gerekenlerin test sayısının artırılması, 65 yaş üzeri vatandaşların korunması ve belirtisi olmayan kişilere de test yapılması olduğuna dikkat çekti. Erken ve etkin tedavi için bu yöntemlerin önemli olduğunu söyleyen Özlü mart ayındaki 800 yeni vaka ile bugünkü 800 yeni vakanın aynı olmadığını da ifade etti.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!