1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bilim Kurulu Üyesi: Salgının Yeniden Alevlenme Riski Var!
Bilim Kurulu Üyesi: Salgının Yeniden Alevlenme Riski Var!

Bilim Kurulu Üyesi: Salgının Yeniden Alevlenme Riski Var!

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Hasan Tezer koronavirüs pozitif vaka sayıları ile ilgili tarih verdi.

A+A-

Hasan Tezer Vaka Sayıları için Tarih Verdi

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi ve Gazi Üniversitesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Hasa Tezer koronavirüs salgınında vaka sayıları ile ilgili konuştu. Hasan Tezer, günlük vaka sayılarının önümüzdeki temmuz ayının ortalarında 100’ün altına düşmesini beklediklerini, vakaların dünya genelinde görülmeye devam ettiği müddetçe salgının tekrar alevlenme riski olduğunu belirtti.

"Salgın 2021 Ortalarında Biter"

Bilim Kurulu Üyesi Hasan Tezer koronavirüs salgınının 180 günde yok olması ile ilgili yapılan simülasyon çalışmaları hakkında konuştu. Tezer, küresel salgınlarla ilgili simülasyonlarda her toplumun sahip olduğu dinamiklerin ele alındığını, ülkelerin ekonomik, sosyal ve kültürel özelliklerinin devreye girdiğini söyledi. Yeni tip koronavirüs covid-19’un mevsimsel bir virüs olduğunu ve uzun yıllar hayatımızda olacağını, pek çok şeyin şu an tahmin edilme şansının olmadığını ifade etti. Ancak salgının dünya genelinde niteliğini kaybetmesinin 2021 yılının ortalarını bulacağını düşündüğünü de ekledi.

“Türkiye Şu Ana Kadar Çok İyi Gitti”

Türkiye’de uygulanan sokağa çıkma yasaklarının önemli olumlu etkilerinin olduğunu belirtti. Hasan Tezer, Türkiye’nin şu ana kadar çok iyi gittiğini, gelinen rakamları öngördüklerini, yoğun bakımda olan ve solunum cihazına bağlı hasta sayısının hayli azaldığını, aktif vaka sayısının da yeni vaka sayısının da azalma kaydettiğini, ancak bundan sonraki sürecin çok önemli olduğunu ifade etti.

“Haziran Sonunda Günlük Vaka Sayısı 500’den Az Olur”

Normalleşme sürecinin olumlu sonuçlarının olup olmayacağını 10 gün sonraki verilerden anlayabileceğimizi de bildirdi. Kurallara uyulursa vakaların kısa sürede 500’ün altına ineceğini, 15-20 gün içinde bu sayıyı görmemiz gerektiğini, haziran ayı sonunda günlük vaka sayısının 500’den az olmasını beklediklerini söyledi. Temmuz ayı ortalarında ise 100’lü rakamların altını görmeyi tahmin ettiklerini haber verdi.  

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.