Bilim Kurulu Üyesi Uyardı! Eylülde Daha Çok Can Kaybı Olabilir!

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Hasöküz salgına dair önemli açıklamalar yaptı.

63062
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

“İkinci Dalgada Sağlık Çalışanlarının Motivasyonu Düşer”

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Hasöküz 1 Haziran 2020 tarihinde geçilen yeni normal süreci vatandaşların yanlış anladığını söyledi. Yeni tip koronavirüs covid-19 salgınında vaka sayılarının azalması gerektiğini, azalmazsa geçtiğimiz nisan ayında uygulanan kısıtlamaların yeniden gündeme gelebileceğini belirtti. Bu süreçte sağlık çalışanlarının oldukça yorulduğunu, ikinci dalga yaşanırsa sağlık çalışanlarının motivasyonlarını kaybedeceklerini bu nedenle de ikinci dalganın yaşanmaması gerektiğini de ifade etti.

“Vatandaşlar Yeni Normali Yanlış Anladı”

Prof. Dr. Mustafa Hasöksüz, Türkiye’de uzun süredir uygulanan önlemlerin gevşetilmeye başladığını, 65 yaş üzeri vatandaşlar için uygulanan sokağa çıkma yasaklarının sonlandırıldığını, restoran, kafe gibi pek çok işletmenin de açıldığını hatırlattı. Yeni normal adı verilen bu dönemi vatandaşların yanlış anladığını söyleyen Hasöküz, kurallardan uzaklaşıldığını ve yeni normalin eski normalle karıştırıldığını söyledi.

“Eylül Ekim Aylarında Daha Fazla İnsan Hayatını Kaybedebilir”

Türkiye’de maske ve sosyal mesafe kuralına uymayanların vaka sayılarının artışına neden olduğunu, bu sayıların 800’lere kadar inmişken, yükselmeye başladığını söyledi. Diğer ülkelerde de örneklerinin olduğunu, vaka sayısı 300 civarına inen ülkelerde şu an günlük 3 bin yeni vakanın tespit edildiğin, Türkiye’nin de bunu yaşayabileceğini bildirdi. Yaz aylarında Türkiye’de vaka sayılarının 300 – 400’lere indirilemez, ölüm oranları sıfıra ulaşmazsa önümüzdeki eylül, ekim gibi çok daha fazla sayıda kişinin yaşamını yitirebileceğini ifade etti. Ölüm ve vakla sayılarının artmasının salgında 24 saat çalışarak büyük bir mücadele sergileyen sağlık çalışanlarının motivasyonunu da etkileyeceğini söyledi.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!