Bilim Kurulu Üyesi Yasağın Nedenini Açıkladı! Vakalarda Artış Var!

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap neden sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini açıkladı.

62444
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

“Ankara’da Beklediğimiz Azalmayı Göremedik”

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap bu sabah katıldığı bir televizyon programında bu hafta sonu uygulanmasına karar verilen sokağa çıkma kısıtlaması kararının neden alındığını açıkladı. Alpay Azap, il pandemi kurulları tarafından vaka sayılarında artış olduğunu bildirdiğini söyledi. Azap, bu iller içinde Diyarbakır ve Gaziantep’in, Karadeniz’den bazı illerin olduğunu, Ankara’da bekledikleri vaka sayısı azalmasını göremediklerini, az da olsa bu şehirde de bir artış olduğunu söyledi.

“İl Pandemi Kurulları Vaka Sayılarının Artışını Bildirdi”

Bilim Kurulu Üyesi Alpay Azap yaptığı açıklamada normalleşme sürecinde sokağa çıkma yasağının devreye girmesi hakkındaki fikirlerini paylaştı. Azap, bazı illerdeki sağlık müdürlüklerinin ve il pandemi kurullarının Sağlık Bakanlığı’na vaka sayılarının arttığını bildirdiğini söyledi. Vaka sayısı artış gösteren iller arasında Karadeniz’deki birkaç il, Gaziantep ve Diyarbakır’ın da olduğunu söyleyen Alpay Azap, Ankara’da da beklenen azalmayı göremediklerini, hatta az da olsa artış kaydedildiğini belirtti.

“Salgın İstanbul’da Kontrol Altında”

Alpay Azap, koronavirüs salgını döneminin başında en çok vaka sayısının İstanbul’da olduğunu, kalabalık bir şehir olmasından dolayı Türkiye genelini de etkilediğini, İstanbul’da salgının kontrol altına alındığını, bundan sonra diğer şehirlerdeki durumun daha açık görülebildiğini de belirtti. İstanbul’da bundan 1.5 ay kadar önce sergilediği salgın eğrisinin şu an farklı iller için yeni başlıyor olabileceğini söyleyen Azap her şeyin dikkatle takip edilmesi gerektiğini, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın ikinci dalganın beklenmediğini söylediğini, ancak bunun birkaç ay için yapılan bir değerlendirme olduğunu, bu birkaç ayda vaka sayılarında belirgin bir düşüş de, artış da beklemediklerini ifade etti.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!