Bilim Kurulu Üyesinden Flaş Aşı Açıklaması!

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, Sağlık Bakanlığı’nın aşı takvimiyle ilgili açıklama yaptı.

62680
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

“Ailelerin Aşıyla İlgili Tereddütleri Engellendi”

Bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanlığı tarafından okullarda öğrencilere yapılan aşı takviminde bazı değişikliler yapılmış, bazı aşıların bundan böyle aile hekimleri tarafından yapılacağı açıklanmıştı. Sağlık Bakanlığı Üyesi ve Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ateş Kara yaptığı açıklamada Bakanlığın aşı takvimindeki değişiklikten bahsetti. Ateş Kara, takvimdeki değişikliğin koronavirüs ile bir alakasının olmadığını belirtti.  Prof. Dr. Ateş Kara aşı takviminde Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan değişikliğin planlı bir değişiklik olduğunu, aşıların okullarda yapılıyor olmasıyla ilgili ailelerin bir takım tereddütlerinin olduğunu, bunun engellendiğini söyledi.

“Türkiye’de 13 Hastalığa Karşı Aşıyla Koruma Sağlanıyor”

İlköğretim birinci ve sekizinci sınıfta okuyan öğrencilere şu ana kadar okullarda yapılan aşıların bundan böyle aile hekimlikleri tarafından yapılacağı geçtiğimiz günlerde açıklanmıştı. Bilim Kurulu Üyesi Ateş Kara bu konu hakkında konuştu. Türkiye’nin çok gelişmiş bir aşı takvimine sahip olduğunu, 13 farklı hastalıktan koruyan aşıların yapıldığını söyledi. Öğrencilerin okula adaptasyonu gibi süreçlerin göz önüne alınarak okullarda genellikle aşıların sonbahar aylarında yapıldığı, diğer tüm aşıların zaten aile hekimlikleri tarafından yapıldığını belirtti. Aile hekimlerinin üzerlerine aldıkları sorumluluğu en iyi şekilde gerçekleştirdiklerinin de altınız çizdi.

“Koronavirüsle Hiçbir Alakası Yok”

Bunan böyle aşıların tamamının aile hekimleri tarafından yapılacak olmasının avantajlarından da bahseden Kara, ailelerin zaten bunu istediğini, Sağlık Bakanlığı’nın da bir süreden beri bu konuda hazırlıklarının olduğunu, alınan kararlar aşıların artık okullarda değil, aile hekimlerince yapılacağını, bunun koronavirüsle hiçbir alakasının olmadığını söyledi.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!