Bilim Kurulu Üyesinden İkinci Pik Açıklaması!

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Seçil Özkan yaptığı açıklamalarla dikkat çekti.

62927
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

“Salgını Kontrol Altına Almıştık”

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk sağlığı Öğretim Üyesi ve Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Seçil Özkan vaka sayılarının artmasıyla ilgili çeşitli açıklamalar yaptı. Seçil Özkan, bu durumun önemsenmemesi halinde, düğün yapmak gibi aktiviteler içine girilirse yeniden ikinci bir pik noktasının yaşanacağını söyledi. Özkan, yeni normal sürecin ikinci haftasında günlük tespit edilen yeni vaka sayılarında önemli ölçüde artış olduğuna dikkat çekerek bir süre 800 – 900 kişi civarında seyreden vaka sayısının o dönem salgının kontrol altına alındığının göstergesi olduğunu söyledi.

“Toplum Davranışları Vakaları Artırdı”

Prof. Dr. Seçil Özkan salgının kontrol altına alındığı dönemde her şeyin kontrol altında olduğunu, hastanelerin çok iyi çalıştığını, vaka sayılarının yanında vefat eden kişi sayısının da azaldığını, yeni normal yaşama geçiş kriterlerini de o dönemde hazırladıklarını belirtti. Ancak bu yeni dönemin, kesinlikle eskisi gibi olmayacağını bildirdiklerini, üç önemli kural olduğunu, maske, sosyal mesafe ve temizlik kurallarının yaşamın odak noktası olması gerektiğini hatırlattı. Bu süreçte toplumdaki kurallara uymayan davranışların vaka sayılarının artışına enden olduğunu, nişan, taziye, asker uğurlaması gibi toplaşmaların yapıldığını belirtti.

“Ekim – Kasım Aylarında İkinci Dalga Bekleniyor”

Bilim insanlarının ekim, kasım aylarında ikinci dalga uyarısı yaptığını bildiren Seçil Özkan kurallara uymazsak yeni bir pik noktasına doğru ilerleyeceğimizi, maskeyi takarken bunaldığımızı söylerken hastanede solunum cihazına bağlı olmaktan çok daha iyi olduğunu düşünmemizi söyledi. Vaka sayılarındaki rakamlardan korkmamız gerektiğinin altını önemle çizdi.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!