1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bin TL Bayram İkramiyesinin Artırılması TBMM Gündeminde
Bin TL Bayram İkramiyesinin Artırılması TBMM Gündeminde

Bin TL Bayram İkramiyesinin Artırılması TBMM Gündeminde

2018 yılında Ramazan ve Kurban Bayramlarında başlatılan 12.5 milyon emekliye 1000 TL Bayram İkramiyesinin 2019 yılı için artırılması TBMM gündeminde. CHP Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin soru önergesi verdi.

A+A-

CHP Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin tarafından cevaplandırılması üzerine Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Ayşe Zümrüt Selçuk'a soru önergesi verildi. Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) sunulan soru önergesinde 2018 yılı için başlatılan 1000 TL emekli ikramiyelerinin 2019 yılında artırılması istendi. Enflasyona yenik düşen emekli ikramiyesine Bakanlığın cevabı ne olacak? My Memur olarak süreci takip edip sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz.

CHP Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin: Hayat pahalılığı, ekonomik kriz ve emekli maaşlarının düşüklüğü de göz önüne alındığında yılda 2000 lira olarak uygulanan bu rakamın gözden geçirilmesi gerektiği açıktır. Bu kapsamda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Ayşe Zümrüt Selçuk tarafından yanıtlanması üzerine sorulan sorular şu şekildedir:

2018 yılında hayata geçirilen emeklilere bayram ikramiyesi uygulaması aylık tutar üzerinden belirlenecek midir?

Bayram ikramiyelerinin yıllar itibariyle arttırılıp arttırılmayacağına ilişkin herhangi bir planlama mevcut mudur?

Yıllık 2 bin lira bayram ikramiyesi alan toplam emekli sayısı kaçtır?

Bayram ikramiyesi alamayan toplam emekli sayısı kaçtır?

Bayram ikramiyeleri ödemeleri esnasında; banka, kredi veya icra borcu olan emeklilerden herhangi bir kesinti yapılacak mıdır?

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) dışındaki özel sandıklara prim ödeyerek emekli olan vatandaşlara neden bayram ikramiyesi ödenmemektedir?

2018 YILI BAYRAM İKRAMİYESİ RESMİ HÜKMÜ:

Bakanlar Kurulu, 30 Nisan 2018 tarihi itibariyle 25 maddelik kanun tasarısını TBMM'ye sevk edilmişti. Sonuç olarak emeklilere 1000'er lira bayram ikramiyesi yasalaşarak her yıl seyyanen 1000 TL ödenmesine kadar verilmişti.

MADDE 23- 5510 sayılı Kanuna aşağıdaki ek madde eklenmiştir.

"EK MADDE 18- Kurumca bu Kanun ve ilgili mevzuat uyarınca gelir ve aylık ödemesi yapılanlara, ödemenin yapılacağı tarihte gelir ve aylık alma şartıyla, Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramında 1.000'er TL tutarında bayram ikramiyesi ödenir.” Hükmü yer almaktadır.

DEĞERLENDİRME

5510 sayılı kanuna ek bir fıkra eklenerek her yıl enflasyon oranında artış yapılması gerekmektedir. 2019 yılı için de bu miktar % 25 olduğundan emekli ikramiyelerindeki artışın yansıtılması için yasal düzenlemenin hızla çıkarılması gerekiyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler