1. YAZARLAR

  2. Aydın UZKAN

  3. BİR DİRENİŞTİR OKUMAK
Aydın UZKAN

Aydın UZKAN

BİR DİRENİŞTİR OKUMAK

A+A-

 

BİR DİRENİŞTİR OKUMAK 

 

 İnsanoğlu bilgi çağında yaşıyor. Bilgi ise güçtür. Bu güce ulaşmak önce okumakla gerçekleşir. İnsan okudukça gücüne güç katar. Kur’an ‘’Oku!’’ emriyle başlar o muhteşem anlatımına. İnsanları, hayatı, dağı, taşı, mahzun gönülleri, acı çığlıkları ve her şeyi okumayı emreden  en geniş bir emir ifadesidir bu. Karanlığın ürkütücü siyahından ve  cehaletin donduran ayazından kurtulmak okumakla olur. Okudukça anlar , anladıkça özgürleşir insan . Rahmetli Ali İzzet Begoviç ne güzel söylemiş ; ‘’ Okumak, özgürlüğe uçmaktır”

 

 Soylu bir direniştir okumak. Çürümeyi durdurmanın en önemli yollarından biri bu kültürü kazanmaktır. Okumak ki insanın düşünce ufkunu genişletir. Kişiye daha geniş bir görüş açısı kazandırarak olayları daha iyi tahlil etmesini sağlar. Zihninde var olan şüpheleri kaldırır. İnsanoğlunun hayatı tanımlayıp anlamlandırmasında ona destek olur. Ayaklarının yere daha sağlam basmasına, kendini yenilemesine ve inandığı doğruları diri tutmasına yardım eder. Hayata yön veren  tercihlerden biridir okumak. Her daim yeni güzelliklere kapı açar.

 

 Okumak yalnızca gözleri kullanarak gerçekleştirilen bir  eylem değildir. İnsanın beş duyusu, aklı, sezgileri ve hayalleri bu işi kollektif olarak yapar. Bu yüzden  okuyan insan,  çevirdiği her sayfa ile dünyasını genişleten bir düşünce işçisidir. Okudukça yeni bir insan daha katar bedenine  ve bir ışık daha yakar zihnine. Elmasın gerçek cevherinin ortaya çıkması için nasıl işlenmesi gerekiyorsa, insanın  değer kazanması da okuması ve  bilinçlenmesi ile olur.

 

  Zihni süslemektir okumak. Kimi zaman kelimeleri yüreğe  damlatmak , kimi zamanda cümleleri  gürül gürül çağlatmaktır. Hayatın en sıkıcı saatlerini en güzel saatlerle değiştirmektir. Uzun yolculuklara çıkmak gibidir. İnsanı bulunduğu yerden alıp başka diyarlara ve boyutlara götürür. Karanlık bir odada yakılan mumdur okumak. Karanlığın dişlerini söken bir kerpetendir. Zulüm altında inleyen insanlığın yarasına sürülebilecek eşsiz bir merhemdir. Ali Şeriati ne güzel söyler ; Okuyun, çünkü mürekkebin akmadığı yerde kan akıyor.’’

 

 Dünyevi arzuların peşinde koşup bunları hayatın gayesi olarak algılayanlar için okumak elbette malayani bir eylemdir. Onlar yaratıcının kendisine vermiş olduğu kanatlarla değil, başkalarının yaptığı uçaklarla uçan kişilerdir. Oysa ki zihin  okuma ile beslenmediği sürece güdük ve çelimsiz kalır. Okumayan insanın aklı körelme, çürüme ve ölme tehlikesi ile karşılaşmaya mahkumdur. Okumak ki, iğne ile kuyu kazmaya benzeyen sabır ve sebat isteyen bir eylemdir. Beşikte başlayıp mezarda biten uzun soluklu bir yolculuktur. Bu nedenle okulla beraber sonra eren tüm  okumalar kısırdır.

 

 İnsanı diğer canlılardan ayıran önemli bir  özellikte onun  okuyabilen bir varlık olmasıdır. Bu nedenle okumak insanın değerini artıran ve ruhunu yücelten kutsal bir eylemdir. Namık Kemal’in ifadesiyle ; ‘Ademin hayvaniyeti yemekle, insaniyeti okumakla kaimdir.’’Buna rağmen maalesef insanoğlunun terk ettiği ilk farz okumaktır. Oysa ki okumak, cehaletten can çekişen ruhların oksijen tüpüdür. Hava ve su gibi asla ihmal edilmemesi gereken bir gerekliliktir. Flaubert ;’’Öğrenmek için değil yaşamak için okuyorum ‘’derken nu gerekliliğe dikkat çeker.

 

  En büyük cahillik insanın kendisini okuyamamasıdır. Oysa ki her insan ‘ben kimim, nerden geldim nereye gidiyorum’’ gibi sorularla kendini ve içinde yaşadığı dünyayı okumaya ve anlamaya çalışmalıdır. Bunu dikkate almadan okuyanlar Yunus  Emre’nin ‘İlim ilim bilmektir, İlim kendini bilmektir. Sen kendini bilmezsen bu nice okumaktır’. dizelerini hatırlarına getirmelidirler. Aksi halde ancak hariçten gazel okurlar.

 

Bu yazı toplam 1421 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.