1. YAZARLAR

  2. Aydın UZKAN

  3. BİR SEVGİ DİLİ ; EMPATİ
Aydın UZKAN

Aydın UZKAN

BİR SEVGİ DİLİ ; EMPATİ

A+A-

  Huzura yelken açan bireylerin hayatında olması gereken , hayatı daha yaşanılır hale getiren bir özellikte empatidir.  Empati,  insanın kendisini karşısındaki kişinin yerine koyması , olaylara o kişinin bakış açısıyla bakması ve hissetmesi durumudur. Empatinin temelinde  başkaların inanç ve  arzularını , özellikle de duygularını kendinizinkileri empoze etmeden anlayabilmek yatar. O, başkalarını okuyabilme sanatıdır.  Ben’in Sen olma gayretinin diğer adıdır. Kendisi için istediğini başkası içinde istemenin diğer yüzüdür.

   Her insanın  olaylar karşısında  kendine özgü bir bakış açısı vardır. Dışarıdan bakarak bunu görmek,   ve  karşınızdakinin davranışını anlamlandırmak,  sonunda da ona göre hüküm vermek  hata olur.  İşte empati burada   sahneye çıkar. Çünkü o , iyi bir dinleyici olmak gibi, başkaları ile kaliteli  iletişim kurmak için gerekli  en temel yeteneklerden birisidir. Kuşaklar arası çatışma diye tabir edilen anlaşmazlıkların temelinde  de empati yapılmaması yatmaktadır. Empatik  kimlikle, kendinizi karşıdakinin yerine koyup olaylara onun gözüyle bakabilmek, o kimlikle hissedebilmek kaliteli iletişim ve sağlıklı ilişkiler meydana getirir.   Bu yüzden bir kızıl derili atasözünde şöyle denilir; ‘’ birisini yargılamadan evvel, yargılayacağın kişinin ayakkabıları ile  dolaş ! ‘’ Bu yönü ile empati,  önyargıyı yok eden bir güce sahiptir.

   Empati insanları birbirine yaklaştırma özelliğine sahiptir. İnsanlar, kendileriyle empati  kurulduğunda, anlaşıldıklarını  ve  kendilerine önem  verildiğini  hissederler . Bu durum da karşıdaki  kişiyi  rahatlatır ve  kendisinin mutlu hissetmesini sağlar. Niğde’nin  küçük kasabalarından birinde yaşayan,  on iki  yaşındaki Umut’un beyninde bir tümör olduğu ortaya çıkmıştı. Kendisine radyasyon tedavisi ve  kemoterapi uygulanıyordu. Bu tedavilerinin sonucu da , saçları dökülerek başında hiç saç kalmamıştı. Uzun bir ayrılıktan sonra  tekrar kasabadaki okuluna, okuldaki arkadaşlarının arasına dönmek, Umut için çok zordu. Okula gideceği sabah ’’Anne, arkadaşlarım beni en son gördüklerinde, siyah kıvırcık saçlarım vardı. Şimdi ben  bu dazlak kafayla onların arasına nasıl gideceğim’’ dedi.  Annesi ‘’ Sevgili  Umut, eminim arkadaşların seni anlayacaklardır. Kimsenin seninle dalga geçeceğini sanmıyorum’’ diye onu rahatlatmaya çalıştı. Okulunu ve arkadaşlarını çok özleyen Umut, annesinin bu sözleri ile biraz olsun rahatlamıştı. Yine de içinde biraz korku vardı.  Ancak  annesi ile birlikte okula gidip, sınıftan içeriye girdiğinde kendisini büyük bir süpriz karşıladı. Umut’un  sınıfındaki bütün erkek çocuklar arkadaşları kendisini kötü hissetmesin diye saçlarını kazıtmışlardı.

  Empati , zor günler geçiren birisini ‘’ geçecek, dayan ‘’  yada ‘’ o kadar da  büyütülecek bir mesele değil ‘’ diyerek teselli etmek  değildir. Hele , limon yiyen birinin karşısında sizinde yüzünüzü ekşitmeniz  hiç değildir. Empati de karşıdaki kişinin yerine kendisini koymanın yanında , düşüncelerini doğru olarak anlama  ve  içselleştirmek vardır.  Modern(!) kültürün bencilliğe ittiği insanlık empati ile yoluna devam etmelidir. Bu yolda sadece bilgi değil, sevgi , anlayış ve sabır da gereklidir. Dünyanın neresinde olursa olsun  herhangi bir insanın yüzünde patlayan tokatı kendi yüzünde hissederek yol almak  empati ile olur. Empatiden yoksun insanlar,  bir sivrisinek ısırığı yüzünden bile ölümcül hastalıklara yakalanan ve ilaç  alacak parası olmadığı için evladını kaybeden Afrikalı annenin acısını anlayamaz.

    Empati  yapmak, köprü  kurmak , yeni pencereler açmak ve sihirli bir dokunuş etkisi oluşturmaktır. Bunu başarabilirseniz  en  sağlam  yapıların  bile kapıları  size  rahatlıkla  sonuna dek açılacaktır. Empati kurmadığınız için sımsıkı kapattığınız kapılar ve  yıkılan köprüler, bir gün size de gerekebilir . Unutmayın, empati yapmayarak başkalarının  başına gelmiş bir  belanın  başınıza  gelmeyeceğini  düşünmeniz, sizin  başınıza  gelmiş daha  büyük bir beladır!.

Bu yazı toplam 2020 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.