Bireysel Emeklilik Şartları Nelerdir?

Bireysel Emeklilik Sistemi’nde hem başvuru için hem de emeklilik için birtakım şartlar bulunmaktadır. Detaylar...

71574
Daha Fazla Göster

Bireysel Emeklilik Şartları Nelerdir?

Bireysel Emeklilik Şartları Nelerdir?
Bireysel Emeklilik Şartları Nelerdir?

Her ay belirlediğiniz miktarı Bireysel Emeklilik Sistemi’ne aktararak başladığınızda süreç de başlamış olur. 10 yıl boyunca sistemde kalıp 56 yaşını doldurmanız halinde emekliliğe hak kazanmış olursunuz. Bireysel Emeklilik Sistemi size, dilerseniz 10 yılı ya da 56 yaşını doldurmanız durumunda emekli olma dilerseniz de birikim yapmaya devam ederek istediğiniz zaman bireysel emekli olabilme imkanı sunmaktadır.

Şartları değerlendirildiğinde, 56 yaşını doldurmak ve BES’te minimum 10 sene kalmış olmak gerekmektedir. Emekli olmaya karar verdiğiniz durumda, başvurunuzu yaptıktan sonra o zamana kadar yaptığınız birikim hesaplanır. Birikiminiz; ödediğiniz katkı paylarına, devlet katkısına ve fonlarınızın getirilerine göre farklılık gösterebilir.

Bireysel Emeklilik Nasıl İptal Edilir?

Bireysel Emeklilik Nasıl İptal Edilir?
Bireysel Emeklilik Nasıl İptal Edilir?

Emeklilik Sistemi kişilere daha rahat bir emeklilik ve ek gelir avantajı sunmaktadır. Kişiler kendi tercihleri doğrultusunda sisteme dahil olurken, son çıkarılan yasa ile birlikte çalışan herkes otomatik olarak sisteme dahil olmaktadır. Sistem içinde yer almak istemeyen kişiler bu işlemi iptal ettirmek isteyebilirler.  Emeklilik Sistemi’ne dahil olunması gibi iptal ettirme hakkı da vardır.

Emeklilik Sistemi’ne dahil olunduğunda her ay ödenen katkı paylarının %25’ine karşılık gelen tutarı, devlet katkısı olarak BES hesabına yatmaktadır. Sistemden ayrılmak istemeniz durumunda ilgili bankanın iletişim numarasından iptal işlemini gerçekleştirmeniz mümkündür. Kimi bankalar SMS ile işlem iptali de sunmaktadır. Sistemden ayrılmanız durumunda tarafınıza tutar yatırılmadan önce bazı kesintiler olacaktır. Emeklilik iptal etme işleminden sonra gelir vergisi yani stopaj kesintisi oranları şu şekilde yansımaktadır;

  • Sistemden emeklilik hakkı kazananlar ile bu sistemden vefat, maluliyet veya tasfiye gibi zorunlu nedenlerle ayrılanlar için %5,
  • 10 yıl süreyle sistemde kalmakla birlikte sistemden emeklilik hakkı elde etmeden ayrılan katılımcılar için %10,
  • 10 yıldan az süreyle sistemde kalarak ayrılan katılımcılar için ise %15’tir.

İptal işlemleri bankalar veya sigorta şirketleri aracılığı ile yapılmaktadır. Eğer bir banka veya sigorta şirketi aracılığı ile Emeklilik Sistemi’ne katıldıysanız o bankanın veya sigorta şirketinin emeklilik departmanı ile görüşüp iptal işlemlerini başlatabilirsiniz.

Neden Bireysel Emeklilik Yaptırmalıyım?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Bireysel Emeklilik Şartları Nelerdir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!