Bireysel emeklilik sistemi BES nedir

Bireysel emeklilik sistemi BES nedir? Bireysel emeklilik kimlere zorunlu? Bireysel Emeklilik hakkında merak edilen tüm bilgiler..

23517
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çalışanların maaşlarından otomatik olarak kesilecek olan Bireysel Emeklilik Sistemi BES nedir? BES kimleri kapsıyor? BES de maaşlardan ne kadar kesinti yapılacak? Bireysel Emeklilikte, emekli olma şartları nedir? Tüm memur, kamu çalışanı, işçi, polis memuru kısaca tüm sigortalıları kapsayan BES içeriği nedir haberimizde sizler için açıklıyoruz. Ülkemizde birikimin yastık altında yapıldığı gerçeği yadsınamaz olsa da, Türkiye’nin birikim konusunda gelişmiş ülkelere hatta gelişmekte olan ülkelere bakarak geri olduğu gerçeği var. 2015 yılı rakamları bazında tasarrufların Gayrisafi Milli Hâsılaya oranına göre bizdeki rakam yüzde 15,63 iken bizim gibi gelişmekte olan ülkeler ortalaması yüzde 31,39; gelişmiş ülkelerde yüzde 21,89; AB ülkelerinde yüzde 21,68 ve Dünya ortalamasında yüzde 25,63 oranlarında gerçekleşmiş bulunuyor.

BES nedir? BES ile nasıl emekli olunur? Bireysel emeklilik sistemi 56 yaşını doldurup sistemde en az 10 yıl kaldığınızda, size birikimlerinizi devlet katkısı ile bir defada veriyorlar ya da en az on yıla yayarak maaşa bağlıyorlar.

Bireysel Emeklilik sisteminde devletin yatırdığı katkı payı; İlk üç yıl içinde sistemden çıkıldığı takdirde hak kazanılamıyor. Üçüncü yılın sonunda %15’i, Altıncı yılın sonunda %35’i, Onuncu yılın sonunda %60’ı, Emekliliğe hak kazanıldığı takdirde tamamı alınabiliyor.

Başbakan Binali Yıldırım imzasıyla 02.08.2016 tarihinde TBMM’ye sevk edilen yasa tasarısında ana ilke 45 yaşından küçük çalışanların brüt ücretlerinin yüzde 3’ü oranında BES kesintileri yapılacak. Yani 1.647 TL ücret ile çalışan ayda 49,41 TL; ayda 4.500 TL brüt ücretle çalışan 135 TL; ayda 10.705,50 TL ile çalışan ise 321,17 TL BES primi ödeyecek.

Çalışan katkı payı çalışanın prime esas kazancının yüzde 3’ü oranında olsa da Bakanlar Kurulu kararıyla bu oran yüzde 6’ya çıkarılabilecek veya yüzde 1’e düşürülebilecek Çalışan isterse daha çok kesinti yaptırabilecek. Kesilen katkı payı işverence ücretin işçiye ödenmesinin en geç ertesi günü BES şirketin aktarılacak.

Çalışan emeklilik planına dâhil olduğunun kendisine bildirildiği tarihten itibaren iki ay içinde BES sözleşmesinden cayabilecek. Yani iki ay bekleyerek değil, iki ay içinde caymak mümkün bulunuyor. Cayma halinde ödenen katkı paylarının 10 iş günü içinde çalışana iade edilmesi gerekiyor. Çalışanın cayma hakkını kullanmaması halinde sisteme girişte bir defaya mahsus olmak üzere 1000 TL tutarında (Bu tutar BKK ile 1500 TL’ye çıkarılabilecek veya 500 TL’ye düşürülebilecek) ilave Devlet katkısı sağlanacak.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!