Birikimli Hayat Sigortası Nedir?

Birikimli hayat sigortası, kişilerin daimi maluliyet durumlarında kendilerinin veya ailelerinin yaşam standartlarının korunmasını sağlamaktadır. Vefat durumunda ise aile bireylerinin güvence altına alınması şeklinde ifade edilebilir.

71804
Daha Fazla Göster

Birikimli Hayat Sigortası Nedir?

Birikimli Hayat Sigortası Nedir
Birikimli Hayat Sigortası Nedir

Poliçe süresi içinde sigortalı kişiye herhangi bir şey olmaması durumunda, poliçe süresinin sonunda ödenen prim kişiye geri ödenmektedir. Birikimli hayat sigortası, sigorta şirketlerine göre farklılık gösterse de 18 ila 65 yaş aralığındaki kişilerin ferdi kaza sigortası yaptırabilmesi mümkündür.

Ayrıca hayat sigortasında vergi indirimi de söz konusudur. Bir şirkette çalışan kişiler, kendileri, eşleri veya çocukları için yaptıkları hayat sigortalarında, ödemesi yapılan primin %50 ‘lik kısmı ile ölüm, kaza, hastalık sonucu maluliyet, işsizlik, eğitim sigortası gibi sigortada ödenen miktarın tamamı, indirim konusu aylık brüt ücretin %15 ‘ini ve brüt asgari ücretin toplam tutarını aşmamak koşulu ile vergi indiriminde kullanabilir.

Birikimli Hayat Sigortasından Geri Ödeme Alınır mı?

Birikimli Hayat Sigortasından Geri Ödeme Alınır mı?
Birikimli Hayat Sigortasından Geri Ödeme Alınır mı?

Hayat sigortasında, kişinin poliçe sonunda sağlıklı bir birey olarak hayatına devam etmesi halinde, ödenen aylık tutar kişiye toplu olarak ödenmektedir. Ödeme şekli, sigorta şirketine, yaşa, cinsiyete ve teminata göre farklılık gösterebilmektedir.

Kaç Yıllık Yapılır?

Hayat sigortasının kaç yıllık yapılabileceği sigorta şirketlerine veya bankaya göre farklılık gösterebilir. Sigorta sunucuları ve kişilerin ortak kararına bağlı olarak, 5, 10, 12 ve 20 yıllık sigorta poliçesi hazırlanabilmektedir.

Şartları Nelerdir?

Hayat sigortasının genel şartları şu şekilde sıralanabilir;

  • Kişinin başvuru esnasında eksiksiz ve doğru bilgi vermesi gerekmektedir.
  • Aksi belirtilmedikçe sigortaya başvuru yapan kişinin 18 ila 65 yaş aralığında olması gerekmektedir.
  • Sigortacı tarafından ödenecek tazminat, sözleşmenin hazırlanması esnasında herhangi bir sınıflandırma yapılmadan, serbestçe belirlenir.
  • Birden fazla sigortacıya ayrı ayrı sigorta yaptırılabilir. Bu durumda her sigortacının tazminat ödeme borcu birbirinden bağımsız şekilde gerçekleşir.
  • Sözleşme süreci içinde, sigortalının talep etmesi sonucu sigorta bedeli arttırılabilir.
  • Sigorta sözleşmesinin yapılmasına ilişkin teklifname, teklifname tarihinden itibaren 30 gün içinde ret edilmemişse sözleşme kurulmuş olur. Başvurunuza ilişkin eksik bilgi/belge veya hatalı bildirimlerin olması ya da tahsilatın yapılamamış olması halinde teklifname tarihinden 28 gün sonra başvurunuz geçersiz sayılacak ve teklifiniz iptal edilecektir.
  • Sigorta priminin tamamının veya taksitle yapılan ödemelerde primin ilk taksitinin, poliçenin tesliminde ödenmesi gerekir.

Hayat Sigortası Kimlere Yapılmaz?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Birikimli Hayat Sigortası Nedir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!