BIST 100 Endeksi Nedir?

BIST 100 endeksi, Borsa İstanbul’da işlem gören piyasa ve işlem hacmi olarak en yüksek 100 hisse senedinin fiyat ve getirileri ölçmek için kullanılan bir göstergedir. Detaylar...

67663
Daha Fazla Göster
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

BIST 100 Endeksi Nedir?

BIST 100 Endeksi Nedir?
BIST 100 Endeksi Nedir?

Büyük yatırımcılar 100 endeksini takip ederler. Bunun nedeni, borsanın yükselmesi veya düşmesi gibi yorumlar 100 endeksine bakılarak yapılır. Bu 100 şirketin hisse senetleri borsanın durumunu gösterir.

BIST 100 Endeksi Neye Göre Değişir?

Borsada yatırım değerleri sürekli değişim göstermektedir. Ekonomik, faiz oranları, siyasal, piyasa durumu, arz – talep oranı, yapılan açıklamalar vb. durumlardan etkilenip değişim gösterebilir. Bazen beklentiler bile borsadaki durumu hemen etkileyebilmektedir.

BIST 100 Endeksi Yükselirse Ne Olur?

BIST 100 Endeksi Yükselirse Ne Olur?
BIST 100 Endeksi Yükselirse Ne Olur?

BIST 100 endeksi yükselişe geçtiği zaman ekonomik büyümenin gerçekleştiği anlamına gelmektedir. Borsanın yükselmesi ülke ekonomisinin de iyi bir şekilde yükseliyor olmasıyla doğru orantılıdır. Ülke ekonomisi yükselişe geçerse buna paralel olarak borsada yükselişe geçer. Borsa ekonomiyle doğru orantılı olduğu için ekonomi yükselişe geçerse borsada yükselişe geçer, borsa yükselişe geçtiği zaman ise yatırımcılar yeni yatırımlar yapacaktır. Dolayısıyla bu yapılacak olan yatırımlar işsizliğe de çözüm olacaktır. İşsizliğin azalmasıyla da halk da bundan olum yönde etkilenecektir. Borsanın artması her yönden ekonomiye olumlu yönde yansıyacaktır.

BIST 100 Endeksi Nasıl Hesaplanır?

BIST 100 Endeksi Nasıl Hesaplanır?
BIST 100 Endeksi Nasıl Hesaplanır?

Borsaların genel performans ölçümleri endeksler ile yapılmaktadır.

100 Endeksinin hesaplanması, endeks de bulunan hisse senetlerinin piyasaların değerlerine göre ağırlıklandırılma ile yapılır. 100 endeksinin hesaplanması aşağıdaki formül kullanılarak yapılmaktadır:

Et= Σ (Fit x Hit x Nit) / Bt

  • Et = Endeksin t zamandaki değeri
  • Fit = Payın t zamandaki fiyatı
  • Nit = Payın t zamandaki toplam sayısı
  • Hit = Payın t zamandaki fiili dolaşımdaki pay oranı
  • Bt = Endeksin t zamandaki bölen değeri

100 endeksin “t” zamanındaki değeri hesaplaması işlemi yapılırken endekse dahil olduğu zamandaki fiyatı, fiili dolaşımda olduğu zamanki hisse senetlerinin sayısı çarpılır, bütün hisse senetlerinin fiili dolaşımda olduğu paylarının değeriyle toplanır ve daha önce belirlenmiş olan tarihteki baz endeks değerine bölünmesiyle ortaya çıkar.

100 endeksi fiyat endeksi ile hesaplaması yapılır ve temettü ödemeleri dikkate alınmaz. Bir dakikada bir güncellenen bu endeks, yılda 4 kez yeniden oluşturulur. İşlem hacminde azalan hisseleri endeksten çıkarılır ve ilk 100 yeniden hesaplanır. 100 endeksi bu dönemlerde payların eklenip çıkarılması ile dolaşımda olan payların azalması rüçhan haklarının kullanımı, işlem gören hisselerde halka arz olunması, şirketlerde oluşacak olan bölünmeler ya da birleşmeler gibi bazı durumlarda endeksler düzeltilir. BIST 100 endekslerinde olan düzeltmeler Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP)’na bildirim yapılarak açıklanır. İşlem görmüş hisseler şirketlerin yapacağı bildirimleri faaliyetin gerçekleşmiş olan tarihin bir önceki iş günü saat 16.30’da KAP’da yayınlanır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
BIST 100 Endeksi Nedir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!