1. HABERLER

  2. MEMUR

  3. Biyologların Teknik Hizmetler Sınıfına Aktarılması İçin YÖK’e Bir Başvuru Daha
Biyologların Teknik Hizmetler Sınıfına Aktarılması İçin YÖK’e Bir Başvuru Daha

Biyologların Teknik Hizmetler Sınıfına Aktarılması İçin YÖK’e Bir Başvuru Daha

Türkiye Kamu-Sen konfederasyonuna bağlı Türk Tarım Orman-Sen tarafından Biyologların Teknik Hizmetler Sınıfına aktarılması Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığına resmi başvuru yapıldı.

A+A-

Biyologlar, Fen ya da Fen-Edebiyat Fakültelerinin Biyoloji Bölümlerinden mezun olan meslek grubudur olup Sağlık Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, DSİ, Belediyeler başta olmak üzere pek çok kamu kurumu yanında özel sektörde de mesleklerinde İstihdam edebilmektedirler.

1980’li yılların ortalarına kadar kamuda görev yapan Biyologlar, aynı fakülte mezunu Fizik, Kimya, Matematik, İstatistik bölümleri mezunları ile aynı statüde ve Teknik Hizmetler Sınıfında istihdam edilirken ve Teknik Hizmetler Sınıfının tüm haklardan yararlanırken; daha sonra biyologların sadece Sağlık Hizmetleri Sınıfında hastanelerde görev alabilecekleri ön kanısı ile Sağlık Hizmetleri Sınıfı olarak hizmet grubu değişimine uğramışlardır. Ancak Sağlık Bakanlığınca yapılan değişik düzenlemeler sonucu da biyologların doğrudan insan sağlığıyla İlgili alanlarda sağlık meslek mensubu olarak görev yapması engellenmiştir.

Sağlık Bakanlığı, sağlık eğitimi veren sağlık meslek lisesi, sağlık meslek yüksek okulu İle sağlık yüksek okulu(4yıllık)fakülteden mezun olanların diplomaları tescillenerek Sağlık Meslek Mensubu olduğu karan verilmektedir. Biyologlar bu okullardan mezun olmadığı için sağlık meslek mensubu olarak görülmemektedir.

Biyologlar, sağlık meslek mensubu olmaması gerekçesi ile Tıpta Uzmanlık Sınavı, Tıbbi Laboratuvar Yönetmeliği, Terapötık Aferez Yönetmeliği gibi eğitim ve çalışma alanlarından çıkartılmıştır. Diğer yandan Biyologlar, Ulusal Kan Bankacılığı Yönergesi. Kan Bankacılığı ve Tranfüzyon Sertifikalı Eğitim standardından da çıkarılarak kan merkezlerinde çalışmaları engellenmiştir. Yine Biyologlar, Genetik Merkezleri Yönetmeliğine göre laboratuvar teknik personeli olamamaktadırlar. Sağlık Bakanlığında 2014 yılında çıkan görev tanımı yönetmeliği çerçevesinde biyologlar meslekleri ile ilgili teknik çalışma alanlarına yönlendirilmiştir Ancak bu durumda da meslek alanlarının yeniden tarif edilerek. Yüksek öğretim Kurulunca, Teknik hizmetler sınıfı eğitim aldıkları ile ilgili bir düzenleme yapılması zorunlu hale gelmiştir.

Bahse konu meslek grubu. Sağlık Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı arasında unvan tanımı karmaşası ile muhatap olmaktadır. Biyoloji bölümleri mezunları doğada saha çalışmaları başta olmak üzere öncelikle "Teknik Hizmet veren" bir eğitim-öğretim görmektedirler. Üstelik yine Maliye Bakanlığı'nın görüşü doğrultusunda "Teknik Hizmetler Sınıfında yer alan Kimyager ve fizikçiler de Sağlık Bakanlığında istihdam edilmelerinin yanı sıra sağlık alanında farklı nitelikli görevleri yerine getirmektedirler” görüşü ile Biyologların da Teknik Hizmetler Sınıfına geçtikleri takdirde yine sağlık kurum ve kuruluşlarında görev alabilmeleri açıktır.

Yapılan başvuru tam metni ve detaylar:

a1.jpega2.jpeg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
3 Yorum
İlgili Haberler