Bordrodan Aile Yardımı Nedir?

Devlet memurlarına aile yardımı nedir? Ne şekilde verilmektedir ve şartları nelerdir?

Bordrodan Aile Yardımı Nedir?
Bordrodan Aile Yardımı Nedir?Bordrodan Aile Yardımı Nedir?
Daha Fazla Göster

Devlet kurumlarında memur olarak görev yapan kişilere, aile ve çocukları ile alakalı bazı durumlarda çeşitli ödemeler yapılabilmektedir. Aile yardımı olarak yapılan bu ödemeler belirli şartlara bağlı olarak gerçekleştirilmektedir. Bu yardım, kamu personeli olarak görev yapan kişinin eşi ve çocukları için yapılmaktadır. Yardım alabilmek için bazı şartlar bulunmaktadır. Bu sebeple her devlet memurunun başvurması, yardım alabileceği anlamına gelmemektedir.

Aile Yardımı Nedir?

Aile Yardımı Nedir?
Aile Yardımı Nedir?

Kamu kurumlarında memur olarak görev yapan ve evli olan devlet memurlarına aile yardımı yapılmaktadır. Bu yardım, devlet memuru olarak görev yapan kişinin eşinin, herhangi bir kurumda çalışmaması ve sosyal güvencesi olmaması durumunda yapılmaktadır. Aile yardımı şeklinde ödenecek miktarın belirlenmesinde, kişinin eşi için belirli gösterge rakamları baz alınarak hesaplama yapılmaktadır. Ayrıca kişinin çocukları varsa, yardım kapsamında çocuklar için de gösterge numaraları değerlendirmeye alınmaktadır. Dul olan memurlar için de aynı hükümler uyarınca aileye yardım ödemesi gerçekleştirilmektedir.

Aile Yardımı Ödemesi
Aile Yardımı Ödemesi

Kişilerin boşanması veya ayrılmasının gelişmesi durumunda, yardım ödeneğinin kime verileceği konusu mahkemece belirlenmektedir. Ayrıca devlet memurunun geçimi için üvey çocukları varsa, bu çocuklar da yardım ödeneği kapsamında değerlendirilmektedir. Yardım alınabilmesi için belirli şartların sağlanması gerekmektedir. Ödenek verilebilecek kişiler şu şekilde sıralanabilir;

  • Çalışmayan veya emeklilik durumu söz konusu olmayan eşlere hayat boyu verilmektedir.
  • Erkek çocuklara 25 yaşına kadar verilmektedir.
  • Kız çocuklara çalışmadıkları ve evlenmediği sürece, herhangi başka bir şart aranmaksızın hayat boyu verilmektedir.
  • Memur olarak görev yapan kişinin eşinin hiçbir şekilde çalışmaması ve sosyal güvencesi olmaması durumunda ödenmektedir.

Nasıl Çıkarılır?

Nasıl Çıkarılır?
Nasıl Çıkarılır?

Başvuru yapılabilmesi için herhangi bir belgeye ihtiyaç bulunmamaktadır. Kişiler e-devlet üzerinden bu hizmete başvurabilmektedirler. İlgili durumlar değerlendirilmektedir. Ödeneği alınabilecek ve alınamayacak durumlar göz önünde bulundurularak kişilerin yardıma hak kazanıp kazanmayacağı belli olmaktadır. Maaş bordrosunun alınması bağlı bulunan devlet kurumundan sağlanabilmektedir ancak  Ödeneğine başvurabilmek için bordro alımı şart değildir. Kişilerin her bilgisinin e-devlet kapsamında bulunması sayesinde gerekli incelemeler gerçekleştirilebilmektedir.

Memura, Yabancı Eş için Aile Yardımı Ödenir mi?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Bordrodan Aile Yardımı Nedir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!