1. HABERLER

  2. MEMUR ALIMI

  3. MEB PERSONEL ALIMI

  4. Boş Geçen Derse Öğretmen Görevlendirmede Standartlar Belirlenmelidir
Boş Geçen Derse Öğretmen Görevlendirmede Standartlar Belirlenmelidir

Boş Geçen Derse Öğretmen Görevlendirmede Standartlar Belirlenmelidir

Türk Eğitim-Sen tarafından boş geçen derse öğretmen görevlendirmede standartları belirlenmesi için tavsiyeleri de içerek talep yazısı resmi olarak gönderildi. Detaylar My Memur haberde.

A+A-

Bilindiği üzere, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okul/kurumlarda derslerin herhangi bir nedenle boş geçmesi durumunda bu derslerin nasıl doldurulacağı, hangi öğretmenlere görev verileceği, görev verilen öğretmenlerin ek ders ücret ödemelerinin nasıl yapılacağı gibi konularda yürürlükte bulunan mevzuat hükümlerinde bir düzenleme bulunmamaktadır.

Uygulamada ise ülke genelinde birliktelik olmamakla birlikte, ani gelişen durumlarda/aynı gün içinde herhangi bir nedenle boş geçen derslere genellikle nöbetçi öğretmenlerin görevlendirildiği, uzun süreli/bir günden fazla derslerin boş geçme durumu söz konusu olduğunda ise aynı branştan öğretmen görevlendirmelerinin yapıldığı görülmektedir. Boş geçen derslere giren nöbetçi öğretmenlere ise ek ders ücreti ödenmemekteydi.

Türk Eğitim-Sen’in girişimleri sonucunda ise konu Kamu Denetçiliği Kurumu’na taşınmış ve Kamu Denetçiliği Kurumu’nda başvurumuzun incelenmesi yapılırken Milli Eğitim Bakanlığı talebimizi kabul etmiş ve nöbetçi öğretmenlere ek ders ücreti ödenmesi gerektiğine karar vermiştir.

Kamu Denetçiliği Kurumu ise şikâyet başvurusu üzerine yaptığı inceleme sonucunda dostane çözüm kararı vererek boş geçen derslere giren öğretmenlere ek ders ücretlerinin ödenmesi gerektiğine karar vermiştir. Kamu Denetçiliği Kurumu kararında “7.4. İdarenin anılan kararın uygulanması aşamasında; 6 numaralı paragrafta yer verilen tespitlerimizin de dikkate alınarak, başvuruya konu okullarda boş geçen derslerin nasıl değerlendirileceği ve ek ders ücreti ödenmesi hususlarında uygulama birliğini sağlayacak ve belirli standartları oluşturacak önlemleri alması önerilmektedir.” ifadelerine yer vererek  Milli Eğitim Bakanlığı’na, boş geçen derslere öğretmen görevlendirmelerinde ihtiyaç duyulan standartların belirlenmesini tavsiye etmiştir. Milli Eğitim Bakanlığı ise bugüne kadar herhangi bir çalışma yapmamış ve ihtiyaç duyulan standartları belirlememiştir.

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okul/kurumlarda derslere öğretmen görevlendirmeleri, öğretmenler kurulu karana binaen okul müdürlükleri tarafından yapıldığından, boş geçen derslere öğretmen görevlendirmeleri de okul müdürlüklerince yapılacaktır.

Kamu Denetçiliği Kurumu’nun mezkûr kararında işaret ettiği standartların belirlenmesi ve uygulamada birliktelik sağlanması ve sorunun çözüme kavuşturulması için boş geçen derslere öğretmen görevlendirmelerinde;

1- Okul içerisinde aynı branştan öğretmenlerin görevlendirilmesi

2- Aynı yerleşim yerinde görev yapan aynı branştan öğretmenlerin görevlendirilmesi

3- Aynı branştan derse girecek öğretmen bulunamaması durumunda aynı okuldan nöbetçi öğretmenlere görev verilmesi öncelik sıralamasına göre öğretmen görevlendirmelerinin uygun olacağını ve  görevlendirmeye binaen de öğretmen/nöbetçi öğretmen ayrımı yapılmaksızın tüm öğretmenlerin ek ders ücretlerinin de kurumlarınca ödenmesi gerektiği yönündeki talep ve tavsiyeler Milli Eğitim Bakanlığı’na iletildi.

Resmi yazı için TIKLAYINIZ.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
İlgili Haberler