Boşnak lider Dzaferovic, Slovenya Başbakanı Jansa ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi

SARAYBOSNA (AA) - Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyinin Boşnak üyesi Sefik Dzaferovic, Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel'e Balkanlar'da sınır değişikliğine ilişkin resmi olmayan belge (non-paper) gönderdiği iddia edilen Sloven...

Daha Fazla Göster

SARAYBOSNA (AA) – Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyinin Boşnak üyesi Sefik Dzaferovic, Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel'e Balkanlar'da sınır değişikliğine ilişkin resmi olmayan belge (non-paper) gönderdiği iddia edilen Slovenya Başbakanı Janez Jansa ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Devlet Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Dzaferovic'i arayan Jansa, Slovenya hükümetinin, Bosna Hersek'in sınırlarını değiştirecek veya toprak bütünlüğünü ihlal edecek böyle bir belgeyle alakası olmadığını savundu.

Slovenya'nın Bosna Hersek'in egemenliği ve toprak bütünlüğüne saygı duyduğunun altını çizen Jansa, ülkenin AB üyeliği ve 1992-1995 yılları arasında yaşanan savaşı sonlandıran Dayton Barış Anlaşmasını da desteklediğini ifade etti.

Dzaferovic de Bosna Hersek'te etnik ve coğrafi bölünmeye ilişkin tüm söylemlerin ortadan kaldırılması gerektiğini vurgulayarak, Bosna Hersek'in AB yolunda ilerlemeye devam edeceğini söyledi.

Slovenya Cumhurbaşkanı Borut Pahor da bugün başkent Ljubljana'da düzenlediği basın toplantısında, söz konusu belgenin varlığından haberdar olmadığını savunarak, Balkanlar'da herhangi bir sınır değişikliğine karşı olduğunu açıklamıştı.

Slovenya medyasındaki haberlerde içeriği yayımlanan belgede, Bosna Hersek'in parçalanması, Bosna Hersek'in iki entitesinden biri olan Sırp Cumhuriyeti'nin (RS) Sırbistan'a bağlanması ve Kosova'nın Arnavutluk ile birleşmesi maddelerinin yer aldığı ortaya çıkmıştı.

İngilizce “Batı Balkanlar-Daha ileriye” başlığıyla hazırlanan belgenin Slovenya'nın resmi tutumu olmadığı ifade edilirken eski Yugoslavya'nın karşılaştığı sorunlara bir “çözüm” olduğu ileri sürülmüştü.

Bosna Hersek'in AB üyeliğinin reddedilmesi gerektiği vurgulanan belgede, Türkiye'nin bölgedeki boşluktan faydalandığı iddia edilirken özellikle Bosna Hersek ve Kuzey Makedonya'da son derece etkili olduğu maddesi yer almıştı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Boşnak lider Dzaferovic, Slovenya Başbakanı Jansa ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!