Brezilya Sağlık Bakanlığı’ndan Şok Karar!

Brezilya’da alınan bir kararla koronavirüs verilerinin açıklanmayacağı öğrenildi.

62545
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Koronavirüs Verilerini Siteden Kaldırıldı

Brezilya, tüm dünyayı saran koronavirüs salgınının etkisini hisseden ülkelerden biri iken, Devlet Başkanı Jair Bolsonaro’nun hükümeti tepki toplayan bir karar aldı. Alınan karar neticesinde, artık vakaların verilerine ulaşılamayacak. Resmi veriler, Brezilya Sağlık Bakanlığı tarafından siteden kaldırıldı.

Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, söylemleri ve tutumu nedeniyle koronavirüs sürecinde Brezilya halkının tepkisini toplamıştı. Yurt içi ve dışında eleştiri oklarının hedefi haline gelen Devlet Başkanı, yeni bir karar alarak tepkileri arttıracağa benziyor. Sağlık Bakanlığı tarafından alınan karar ile beraber, son 24 saat içerisinde ülkede görülen koronavirüs vakaları dışında herhangi bir veriye ulaşılamayacak. Salgına ilişkin toplam veriler, artık ülkede halk tarafından öğrenilemeyecek. 

En Çok Vaka Görülen İkinci Ülke

Brezilya, ABD’nin ardından vaka sayısı anlamında en çok sayıya ulaşan ülke olmuştu. Ülkede koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden toplam sayıda ise, Amerika ve İngiltere’nin ardından üçüncü sıraya kadar yükseliş gerçekleşmişti. Son verilerde, toplam 691 bin 962 tespit edilen vaka ve 36 bin 499 kişinin virüs salgınında hayatını kaybettiği açıklandı. Brezilya’da, test kiti anlamında yetersiz kaldığı için ülkede virüs taşıyan fakat tespit edilemeyen çok sayıda kişinin olduğu düşünülüyor. 

Karantina Kararı Reddedilmişti

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından tüm dünyaya önerilen karantina kararı, Brezilya’da olumlu bir karşılık bulmamıştı. Devlet Başkanı Bolsonaro, karantina uygulamasının ekonomik anlamda zararları arttıracağını öne sürerek öneriyi reddetmişti. Bolsonaro, aynı zamanda Dünya Sağlık Örgütü’nü ideolojik taraf olmakla suçlamış ve kuruluşun Brezilya’dan çekilebileceğini vurgulamıştı.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!