1. HABERLER

  2. TEKNOLOJİ HABERLERİ

  3. BTK'dan IMEI Kayıt İşlemlerine Dair Önemli Açıklama
BTK'dan IMEI Kayıt İşlemlerine Dair Önemli Açıklama

BTK'dan IMEI Kayıt İşlemlerine Dair Önemli Açıklama

Bilgi Teknolojiler ve İletişim Kurumu tarafından Yurtdışından yolcu beraberinde getirilen elektronik kimlik bilgisine sahip cihazların kayıt altına alınmasına ilişkin bilgilendirme yapıldı. 2017 yılı ücretleri ve imei kayıt işlemleri nasıl yapılacak?

A+A-

Bilgi Teknolojiler ve İletişim Kurumu Yurtdışından yolcu beraberinde getirilen elektronik kimlik bilgisine sahip cihazların kayıt altına alınmasına ilişkin bilgilendirme yapıldı. Yurt dışından getirilen telefonların IMEI işlemleri, ücretlendirmeleri ve süreleri ile ilgili tüm detaylar şu şekildedir:

Türkiye’de mobil akıllı cihazlar ile ilgili Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından online IMEI sorgulama hizmeti sunulmaktadır. Yurtdışından yolcu beraberinde getirilen mobil cihazların kayıt altına aldırılması işlemlerinde vatandaşların sorun yasamaması şu adımları takip etmesi gerekiyor.

Yurtdışından yolcu beraberinde getirilen elektronik kimlik bilgisini (IMEI) cihazların kayıt işlemlerinin yolcunun Türkiye’ye giriş tarihi itibariyle 120 gün içerisinde yapılması gerekmektedir. Kişilerin son iki takvim yılı içerisinde yurtdışından başka bir telefonu getirerek kayıt altına aldırmış olması veya yurda giriş tarihinden itibaren 120 gün geçmiş olması halinde kayıt işlemleri yapılamamaktadır. İşletmeciler tarafından süreye ilişkin bilgilendirmeler de, cihaza SMS formatında 30’ar günlük periyotlarla gönderilmektedir.

Cihazların kayıt altına aldırılması esnasında ihtiyaç duyulan IMEI numarasına, cihazın *#06# tuşlarına basılmak suretiyle ulaşılabilmektedir. Bu bilgiye daha sonra da ihtiyaç duyulması ihtimaline binaen kullanıcıların IMEI numarasını muhafaza etmelerinde fayda bulunmaktadır.

T.C. kimlik numarası veya yabancı kimlik numarasına sahip kişilerin; e-devlet üzerinden sisteme giriş yaparak, e-işlemler bölümünden Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu başlığı altında yer alan hizmetlerden öncelikle cihaz kayıt hakkını sorgulaması, cihaz kayıt hakkı mevcut ise IMEI kaydet alanındaki gerekli bilgileri doldurmak ve belirlenen harç ücreti (2017 yılı için 149,20 TL) yatırmak suretiyle kayıt işlemini gerçekleştirmesi gerekmektedir. Sadece harç bedelinin yatırılması kayıt işleminin tamamlandığı anlamını taşımamaktadır. 120 gün içerisinde kayıt işlemi gerçekleştirilmeyen cihazlar kayıt dışı statüsüne geçerek iletişime kapatılmaktadır.

Türkiye’de yaşayan yabancı uyruklu kişilerin; (diplomat, askeri personel, öğrenci ve ikamet edenler) vergi dairesi ya da ilgili bankaya yatırılmış olan harç bedelinin ödendiğini gösteren makbuz aslı ve pasaport aslını ibraz etmek suretiyle ilgili GSM işletmecisine ait abone kayıt merkezine (Turkcell, Vodafone, Türk Telekom [Avea] ) müracaat etmesi halinde kayıt işlemini yaptırabilmeleri mümkündür.

Harç ödemesi, kayıt işlemi sırasında e-devlet sistemine entegre bankalar aracılığıyla online olarak da yapılabilmektedir. Sadece harç bedelinin yatırılması kayıt işleminin yapılması anlamını taşımamaktadır. Sistem tarafından kişiye başvuru numarası verilene kadar işleme devam edilmesi gerekmektedir.

18 yaşından küçük kişilerin de yurt dışından yolcu beraberinde cihaz getirebilme ve kendi adlarına kayıt yaptırma hakkı bulunmakta olup; bu kişiler için kayıt başvuruları; anne, baba ya da yasal temsilcilerinin kendi e-devlet sayfaları üzerinden başvuru türü olarak Çocuğumun bilgileri ile başvuru yapacağım seçeneği işaretlenerek ve 18 yaşından küçük kişinin bilgileri kullanılmak suretiyle gerçekleştirilebilmektedir. BTK bilgilendirme için TIKLAYINIZ. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu IMEI kayıt hizmet kullanım kılavuzu için TIKLAYINIZ.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.
Önceki ve Sonraki Haberler