1. HABERLER

  2. PERSONEL SAĞLIK

  3. Bu gün günlerden Doktor Ersin Arslan
Bu gün günlerden Doktor Ersin Arslan

Bu gün günlerden Doktor Ersin Arslan

17 Nisan’ın 'Dünya Sağlık Çalışanlarına Yönelik Şiddeti Önleme Günü' İlan Edilmesi İçin yoğun bir Çabala Sürüyor

A+A-

Dr. Ersin Arslan’ın bir hasta yakını tarafından öldürülmesinin üzerinden iki yıl geçti. Bu sürede sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin önlenmesi için pek çok girişimimiz, eylemlerimiz, etkinliklerimiz oldu. Ne yazık ki şiddet sağlık alanının en önemli sorunlarından biri olmaya devam ediyor.

 

Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet konusunda farkındalık yaratabilmek ve önlenmesine katkı sağlayabilmek için önemli bir girişim de Dr. Ersin Arslan’ın öldürüldüğü gün olan 17 Nisan’ın “Dünya Sağlık Çalışanlarına Yönelik Şiddeti Önleme Günü” ilan edilmesi idi. Bunun sağlanabilmesi Dünya Sağlık Örgütü’nün karar organı olan Dünya Sağlık Asamblesi’nde karar alınmasına bağlı. Söz konusu kararın alınabilmesi için Dünya Sağlık Asamblesi’nde Türkiye’yi temsil eden Sağlık Bakanlığı’nın Asamble’ye önerge vermesi gerekiyor.

 

Geçtiğimiz yıl bu konuda Sağlık Bakanlığı’ndan talebimize olumlu yanıt alamadık. Bu yıl Dünya Sağlık Asamblesi 19-24 Mayıs 2014 tarihlerinde Cenevre’de yapılacak. Burada karar önergesi’nin verilmesi ve karar çıkması için çaba harcanması talebiyle TTB Merkez Konseyi Başkanı Dr. Özdemir Aktan Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu’na bir mektup yazdı.

 

Bu yıl gözümüz kulağımız Dünya Sağlık Asamblesi’nde olacak, oradan gelecek olumlu karar Türkiye’deki hekimleri ve sağlık çalışanlarını çok memnun edecek.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.