1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bülent Arınç " Cezalar Misli Artacak Ağırlaştırılmış Müebbet Hapis Tasarıda"
Bülent Arınç " Cezalar Misli Artacak Ağırlaştırılmış Müebbet Hapis Tasarıda"

Bülent Arınç " Cezalar Misli Artacak Ağırlaştırılmış Müebbet Hapis Tasarıda"

Anne, çocuklara karsı İslenen cinsel saldırı suçlarından ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alanların. 30 yıl yerine 39 yıl, müebbet alanların ise 24 yıl yerine 33 yıl hapis yatacak.

A+A-

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu sonrası önemli açıklamalarda bulundu. Arınç, Adalet Bakanlığı’nın çocuklara karşı işlenen suçlarla ilgili çalışmasını tamamladığını belirterek, tasarının Bakanlar Kurulu’nda imzaya açıldığını söyledi. Arınç, cinsel suçlarda cezaların misliyle artırılacağını ifade etti.

AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜBBET

Çocuklara karşı işlenen bir suçtan dolayı ağırlaştırılmış müebbet hapis alanlar bundan sonra 30 yıl yerine 39 yıl, müebbet hapis alanlar 24 yıl yerine 33 yıl ceza infaz kurumlarında kalacaktır.

KRİTER KALKIYOR

Hazırlanan yeni tasanda basit ve daha ağır cinsel saldırılar için cezaların kademeli olarak arttırılması öngörülüyor. Bu tür suçlarda beden ve ruh sağlığının bozulması halinde cezalaına arttırılması durumunu kaldırıyoruz.

CEZALAR MİSLİ ARATACAK

Suçun cinsel taciz söz atma şeklinde işlenmesi halinde tasarımız mevcut cezayı artırmaktadır. Suçun sarkıntılık yo luyla işlenmesi halinde yine tasanda yani 5237 sayılı TCK hükümlerinde artırma öngörülmektedir. Suçun ceza kanunu tabiriyle tasaddi halinde işlenmesiyle yine cezalar hemen hemen 1 misli arttırılmaktadır. Suçun cinsel şeklinde işlenmesi halinde cezaların mağdurun yetişkin olması veya mağdurun çocuk olması halinde tekrara hemen hemen 1 misline yakın arttırılmaktadır.

YETİŞKİNLERE KARSI

Suçun yetişkinlere karşı işlenmesi halinde teferruatlarına girmeyeceğim, cezalar yan oranında arttırılacaktır. Suçun çocuklara karşı işlenmesi halinde cezalar yine 1/2 oranında arttırılacaktır. Cinsel taciz suçunun çocuklara karşı, kamu görevinin sağladığı kolaylıktan faydalanarak biraz önce saydığım özel durumlar ve teşhir suretiyle işlenmesi halinde posta ve elektronik haberleşme araçlarının sağladığı kolaylıktan faydalanmak suretiyle işlenmesi halinde de ceza arttırılacaktır.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.