1. HABERLER

  2. PERSONEL SAĞLIK

  3. Bundan Sonra İlk Durak Aile Hekimi
Bundan Sonra İlk Durak Aile Hekimi

Bundan Sonra İlk Durak Aile Hekimi

Sağlık Bakanlığı tarafından Aile Hekimliği Sistemi ile alakalı çalışma başlattı. Artık Vatandaş

A+A-

Sağlık Bakanlığı tarafından Aile Hekimliği Sisteminin 1. Basamak olması ile alakalı ilk çalışmalar başlatıldı. Bildiğiniz gibi 2005 yılında Düzce Pilot uygulaması sonrası tüm Türkiye’de Aile Hekimliği uygulamasına geçildi. Fakat eksik bir yönü ise Aile Hekimliğinde sevk uygulamasına geçilememişti. Yani 2. Basamak olan hastanelere aile hekimine görünmeden gidebilmek mümkündü.

Sağlık Bakanlığı bu durumun çözümü için çalışmalara başladı. Halk Sağlığı Kurumu tarafından hazırlanan 2014–2017 strateji planına göre 2017 yılı itibariyle Vatandaş Hastaneye gidebilmek için Aile Hekimlerine gidip sevk almak zorunda kalacak. Sevk zinciri ile alakalı çalışmaların alt yapısı 2015 yılında hazırlanacak ve 2016 yılında konu ile alakalı mevzuat hazırlanacak. 2017 Yılında ise sistem devreye girecek.

Sevk Zinciri kapsamı ile ilk müracaat yeri Aile Hekimi olacak. Vatandaş Aile Hekimine Muayene olacak ve gerek görülmesi durumunda Aile Hekimi vatandaşı gerekli gördüğe bölüme sistem üzerinden sevk edecek. Bu durum hem 2. Basamakta oluşan yoğunluğunda önüne geçilmesini sağlayacak ve Hizmet kalitesini arttıracak.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.