Burs Başvurusu Hakkında Bilmeniz Gerekenler!

Üniversite öğrencileri, rahat bir eğitim hayatı geçirsin diye birçok kurum ve kuruluştan burs alabilme şansına sahiptir. Detaylar mymemur.com.tr'de!

65115
Daha Fazla Göster

Burs Başvurusu Hakkında Bilmeniz Gerekenler!

Burs Başvurusu Hakkında Bilmeniz Gerekenler!
Burs Başvurusu Hakkında Bilmeniz Gerekenler!

Burs başvurusu sadece üniversitede değil, eğitimin birçok safhasında yer alır. İlkokuldan doktoraya kadar giden eğitim sürecinin her kademesinde burs veren yerler bulunmaktadır. Ancak en çok burs verilen eğitim seviyesi lisans, yani üniversite eğitimi alan kişilere verilmektedir. Genel olarak şehir dışında eğitim almaya başlayan, maddi durumu ve olanakları düşük öğrencilere burs imkanları sunulmaktadır. Lisans seviyesinde burs alabilmek için öncelikle eğitiminizi ortaya koyan bir belgeye ihtiyacınız vardır. Bu nedenle üniversite kaydınızı yaptırıp, başvuru yapmanız önemlidir. Burs almak için çokça belgeye ihtiyacınız vardır. Bu belgeler günümüzde e devlet sitesi üzerinden kolayca edinilebilir.

Hangi Kurumlardan Burs Alınabilir?

Hangi Kurumlardan Burs Alınabilir?
Hangi Kurumlardan Burs Alınabilir?

Üniversite öğrencileri, devletten, derneklerden, vakıflardan ve direkt kişilerden burs alabilirler. Devlet tarafından verilen burslar, KYK yani Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından verilir. Öğrencilerin KYK internet sitesinden başvurabileceği bu burslar, karşılıklı ve karşılıksız olarak ikiye ayrılır. Ayrıca bu kurumun verdiği yurt imkanı da burs yerine geçmektedir. Çünkü çok cüzi bir ücrete bu devlet yurtlarında kalınabilir. KYK bursu sadece belli kriterlere sahip öğrencilere verilirken, kredi bursu ise başvuran tüm öğrencilere verilir çünkü bu burs çeşidi geri ödemeye tabiidir. Ayrıca ikinci kez üniversite okuyorsanız, burs alma hakkınızı kullanmış olursunuz. Alınan krediler, eğitim süresinden iki yıl sonra ödenmeye başlanır.

Vakıf ve derneklerden burs almak için ise bu kurumların koyduğu şartlara uygun iseniz başvurarak, gerekli belgeleri bu kurumlara iletmeniz beklenir. Örneğin bir üniversitenin mezun derneği burs verebilir. Buradan burs alabilmek için o üniversitede okuyor olmanız gerekmektedir. Ya da sadece meslek gruplarına özel burs veren kurumlar vardır. Örneğin sadece hukuk öğrencilerine ya da sadece makine mühendisliği öğrencilerine özel olarak verilen burslara ilgili bölümlerde okuyan kişiler başvurabilir. Bazı il dernekleri de kendi memleketlerinden üniversite öğrencilerine burs vermeyi tercih edebilirler. Örneğin, Sivaslılar’ın ya da Karslılar’ın burs almasını sınır koyan il dernekleri de vardır. Bu durum sizi korkutmamalı çünkü bunun anlamı burs alabileceğiniz çeşitli ve birbirinden farklı vakıf ve dernek bulunuyor anlamına gelir.

Burs İmkanları Nasıl Bulunur?

Burs İmkanları Nasıl Bulunur?
Burs İmkanları Nasıl Bulunur?

Üniversitelilerin burs veren kurum ve kuruluşları bulabilmeleri için bazı internet siteleri vardır. Burada Türkiye genelinde verilen burslar mevcuttur. Kendinize uygun ve başvurabileceğiniz bursları bu sitelerde bulabilirsiniz. Kendi meslek dalınıza ait dernek ve vakıfları araştırabilirsiniz. Bu vakıf ve derneklerin internet sitelerinden aranan özellik ve şartları da inceleyebilirsiniz. Ayrıca,  genellikle eğitim yılının başında burs başvurularının yapıldığını unutmayın ve eğitim yılı başlamadan en az bir ay öncesinden gerekli araştırmaları yapın.

KYK Bursu ve Kredisi Nedir?

KYK Bursu ve Kredisi Nedir?
KYK Bursu ve Kredisi Nedir?

Devlet tarafından üniversite öğrencilerinin ekonomik, sosyal ve kültürel olarak rahat bir öğrenim hayatı yaşaması için verilen imkanlar vardır. Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun amacı başvuran öğrencilerin ihtiyaç durumuna göre belirlenerek ve sıraya konarak yurt ve burs imkanından yararlanmasını sağlamaktır. Bir yıl içerisinde üniversiteye başlayan milyonlarca öğrenci olduğu için burs verilme kriterleri çok sıkıdır. Ama kredi uygulaması başvuran her öğrenciye verilmektedir. KYK ödemesi almaya başladıysanız, e devlet sitesine giriş yaparak borç sorgulaması ve bursun biteceği tarihi öğrenebilirsiniz.

Burs Alabilmek İçin Gerekli Olan Belgeler

Burs almak için istenilen belgeler genellikle şöyledir:

 • YKS Sonuç Belgesi
 • Öğrenci Belgesi
 • Transkript
 • Yerleşim Yeri Belgesi
 • Nüfus Kayıt Örneği Belgesi
 • SGK Tescil ve Hizmet Dökümü Belgesi
 • Askerlik Durum Belgesi
 • Onaylı Maaş Bordrosu
 • Araç Tescil Belgesi
 • 4A, 4B, 4C Hizmet Döküm Belgesi
 • Adli Sicil Kaydı
 • Tapu Tescil Belgesi

Burs Miktarları Ne Kadardır?

Burs Miktarları Ne Kadardır?
Burs Miktarları Ne Kadardır?

Her vakıf ve dernek burs miktarını kendi belirler. Bu ücretler yüz elli lira da olabilir, 1000 lira da… Bu miktar tam olarak bilinmese de, Türkiye’de verilen burs miktarı ortalaması 400 lira olarak hesaplanmıştır. KYK tarafından verilen burs ise 550 liradır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Burs Başvurusu Hakkında Bilmeniz Gerekenler!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

My Memur ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!