1. HABERLER

 2. BİLGİ DEPOSU

 3. SINAVLAR

 4. Burs Çeşitleri Nelerdir?
Burs Çeşitleri Nelerdir?

Burs Çeşitleri Nelerdir?

Ülkemizde ilkokuldan başlayarak, doktora dahil her eğitim döneminde burs veren kurumlar bulunmaktadır. Detaylar mymemur.com.tr'de!

A+A-

Öğrencilere maddi ihtiyaçlarına göre ve yüksek başarılarına göre çeşitli burslar verilmektedir. Bu burslar, en çok üniversite eğitimleri sırasında, yani lisans derecesindeki eğitimler sırasında verilmektedir. Peki, Türkiye’deki Üniversitesitelerde Verilen Burslar ve Ödüller Nelerdir? ve Burs Çeşitleri Nelerdir? sorularına bu yazımızda cevap vereceğiz. İşte bu soruların cevapları…

Türkiye’deki Üniversitesitelerde Verilen Burslar ve Ödüller Nelerdir?

Ülkemizde, eğitim alanından birçok alanda burs ve ödül verilmektedir. Lisans derecesinde sağlanan başarılar da ödül ve bursa ön ayak olur. Ülkemizde en çok bilinen burs çeşitleri, teşvik bursu, araştırma bursu, onur bursu ve spor bursudur. Böylece belli alanlarda ekstra başarı gösteren öğrenciler, KYK, vakıf ve derneklerin ihtiyaç ve üniversite eğitimi başarısı dışında verdiği bu burslardan faydalanma hakkı kazanırlar.

Burs Çeşitleri Nelerdir?

Ülkemizde burs çeşitleri, çok farklı alanlarda ve farklı kriterlere göre, ilkokuldan doktora eğitimine kadar her kademede verilebilmektedir. Özellikle üniversite öğrencileri farklı alanlarda gösterdikleri yetenek ve başarılara göre çeşitli burslar almaya hak kazanırlar. Gelin bu burs çeşitlerini birlikte öğrenelim.

Ülkemizde verilen burs çeşitleri şöyle sıralanabilir:

 • Özel Anadal Ödülleri : Bazı fakültelerde, belirlenmiş bazı alanlarda ve bölümlerde yüksek başarı gösteren öğrencilere burs verilir ve öğrencinin eğitimini rahatça devam ettirmesi için özel olarak desteklenir.
 • Araştırma Bursları : Bazı başarılı öğrencilere, üniversite eğitimi sırasında, belirli projelerini sürdürmeleri için gerekli maddi yardım olarak, araştırma bursları verilir. Üniversiteler, öğretim üyeleri ile birlikte proje denetimini sağlarken, öğrencilerin araştırmalarını doğru bir biçimde sürdürmeleri için destek olurlar.
 • Teşvik Bursu : Teşvik bursu, maddi durumu kötü olan öğrencilerin eğitimleri için gerekli olan maddi gereklilikleri ödeyememesi durumunda, öğrencilere verilen burstur. Bu bursun verilme amacı, öğrencileri üniversite eğitiminde teşvik ederek, çalışmalar yürütmesine yardımcı olmaktır.  Teşvik bursunu alan öğrencilerin, öğrenim yardımının bir kısmı geri ödemesiz olarak verilmektedir. 
 • Onur Bursu : Yüksek Onur Bursu, Onur bursu (a) ve Onur Bursu (b) olmak üzere 3 üç kategoride verilmektedir. YKS puanına göre ve ülke başarı sıralamasına göre verilen bu burs, örneğin ilk 300 sıralamasına giren öğrencilere verilmektedir. Başarı oranı üniversitede de aynı şekilde devam eden öğrenciler, okuldan destek almaya eğitim süresi boyunca devam edebilirler. Ayrıca kitap yardımı ve nakdi yardımlardan da bu öğrenciler faydalanabilmektedir.
 • Başarı Bursu : Başarı Bursu ve Yüksek Başarı Bursu olmak üzere iki kategoride verilen burslardır. Bu başarı bursu da Onur Bursu gibi YKS başarısına göre verilmektedir. Bu bursu alabilecek öğrencilerin, YKS sınavda ilk 300 ile ilk 1500 kişi arasına girmesi gerekmektedir.
 • Spor Bursu / Atletik Burslar: Halihazırda sporcu olan, ülkemizi yurtdışında temsil eden başarılı sporcu öğrencilere verilen burstur.

Bursların devamı etmesinde gereken en önemli nokta, üniversite öğrencisinin geçerli  Burs Yönetmeliği kurallarınca belirlenen başarı kriterlerine uymalarıdır. Başarısız ya da başarı sınırından düşen öğrencilerin öğrencilerin bursları kesilir.

ÖSYM'ye bildirilmiş üniversite öğrencisi, üniversite kontenjanlarına göre belli tespitlerle burs elde edebilir:

 • YKS sonuçlarına göre öğrenci, ÖSYM kılavuzunda ilan edilmiş olan üniversitelerin burslu kontenjanlardan birini kazandığında, bu öğrenciler ilk yıllarında öğretim ücretinden muaf olurlar. ÖSYM Burs Yönetmeliği’nde belirlenmiş olan  başarıyı sağladıkları görülen öğrenciler, eğitim süresi boyunca burs almaya devam ederler.
 • Verilen burslarda dikkat edilmesi gereken nokta ise,  bazı bursların karşılıklı, bazı bursların ise karşılıksız olmasıdır.  Karşılıklı bursların geri ödeme koşullarını burs veren kuruluş belirlemektedir. Bu nedenle burs almaya başladığınızda bu şartları incelemeniz, bursa devam etmeniz için önemlidir.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

MyMemur Haber Sitemiz 5651 sayılı "internet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla işlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında" Kanunun 2/f maddesi uyarınca 'içerik Sağlayıcıdır'. Tüm üyeler yaptıkları yorumlardan şahsen kendileri sorumlu olup, talep halinde sitemiz kaynaklarında olan, gerekli iletişim bilgileri Adli ve İdari Makamlara sunulacaktır. UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren yorumlar onaylanmaz.